Najbliższe wybory samorządowe już z obywatelami UE

28 listopada 2003

W Sejmie powołana została specjalna podkomisja, która zajmie się zmianami w ordynacji wyborczej do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw. Zmiany mają umożliwić uczestnictwo w wyborach lokalnych również obywatelom państw UE, którzy w dniu zarządzenia wyborów będą wpisani na listę wyborców.

Nowe regulacje nakładają również na gminy prowadzenie tzw. uzupełniającego rejestru wyborców dla osób nieposiadających obywatelstwa polskiego. Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jerzy Mazurek szacuje liczbę takich osób na 15-16 tys.

W uzasadnieniu do ustawy podkreślono, że jednostkowy koszt dokonania odpowiedniej weryfikacji obywatelstwa przed wpisaniem do rejestru wyborców będzie wynosić około 6 zł. Mazurek zapowiedział, że koszty te pokryje Państwowa Komisja Wyborcza.

Dostosowanie polskich regulacji wynika z jednej z dyrektyw Rady Unii Europejskiej. Polska chce ograniczyć bierne prawo wyborcze dla obywateli UE w tym zakresie do kandydowania jedynie na zwykłych członków rad i sejmików. Oznacza to, że obcokrajowiec z kraju UE nie będzie mógł kandydować na stanowisko wójta, burmistrza, prezydenta czy starosty. Na takie zastrzeżenie pozwala unijna dyrektywa.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę