"Nie" dla UE grozi Łotwie kryzysem gospodarczym

22 sierpnia 2003

"Nie" dla Unii Europejskiej, wyrażone w planowanym na 20 września referendum akcesyjnym, może sprawić, że Łotwa już w przyszłym roku stanie w obliczu kryzysu gospodarczego – uważają analitycy z łotewskiej filii banku Nordea.

Ich zdaniem, sprzeciw Łotyszy wobec wstąpienia ich kraju do Unii Europejskiej pociągnie za sobą spadek zaufania zagranicznych inwestorów, spowolnienie rozwoju eksportu oraz niższy wzrost gospodarczy. 
 
Ekonomiczne i finansowe konsekwencje nieprzystąpienia Łotwy do UE przedstawił w czwartek w Rydze wiceprezes łotewskiej filii banku Nordea, Eriks Plato.W ciągu ostatnich czterech lat świat traktował nas jak część UE lub jak kraj, który wkrótce stanie się jej częścią – powiedział.
 
Dziś eksport Łotwy do krajów UE stanowi ok. 60 proc. jej całego eksportu, a kolejne 14 proc. swych towarów Łotwa sprzedaje na Litwę i do Estonii, które mają wstąpić do Unii w przyszłym roku. Jeśli wynik wrześniowego referendum będzie negatywny, wskaźniki te ulegną pogorszeniu – powiedział Plato.
 
Co więcej, Łotwa straci szansę na uzyskanie unijnych dopłat do eksportu, a łotewskie firmy, chcące eksportować do Unii, zostaną obarczone dodatkowymi obciążeniami takimi jak limity, cła, licencje – uważają analitycy. Łotwa straci też status państwa tranzytowego, bowiem firmy transportowe nie będą chciały ponosić większych kosztów, związanych z koniecznością przekraczania dwóch dodatkowych granic.
 
Zdaniem analityków, jeśli Łotwa nie wejdzie do UE, wartość bezpośrednich inwestycji na jej rynku zmniejszy się o 20 proc. tej wielkości, jaką przewiduje się osiągnąć najpóźniej w roku 2005. W oczach inwestorów, Łotwa stanie się krajem o takim samym poziomie ryzyka, co Rosja, Białoruś i Ukraina.
 
Pozostanie Łotwy poza Unią spowoduje też szybki wzrost deficytu budżetowego oraz bezrobocia: w liczącym 2,4 mln ludności kraju pracę może dodatkowo stracić ok. 20 tys. ludzi.
 
Według ostatnich lipcowych sondaży, poparcie dla wejścia Łotwy do Unii Europejskiej spadło do 49,6 proc. i było o 7,5 proc. mniejsze niż w czerwcu. Politycy i analitycy wzywają rząd do wzmożenia kampanii prounijnej.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę