Niewielu rolników złożyło wnioski o kredyty pomostowe

23 lipca 2002

Od 15 lipca br. Bank Gospodarki Żywnościowej udziela kredytów pomostowych wszystkim podmiotom, zainteresowanym programem SAPARD. Największe zainteresowanie wykorzystaniem pieniędzy z unijnego programu wykazują samorządy lokalne oraz przetwórcy, głównie mleczarnie. Najmniej wniosków wpływa od rolników indywidualnych.

Nie przypadkiem samorządy stanowią największą grupę składających wnioski. Są one najlepiej przygotowane do wykorzystania pieniędzy SAPARD-u, ponieważ wcześniej korzystały z pomocy w ramach innych unijnych programów przedakcesyjnych. Mogą one skorzystać z pomocy na tzw. działanie III czyli rozwój i poprawę infrastruktury obszarów wiejskich.

Najmniej wniosków, bo tylko po dwa do każdego z krajowych oddziałów BGŻ, wpłynęło od rolników. Najczęściej podania dotyczą kredytu na zakup maszyn, ponieważ prawdopodobnie te wnioski najłatwiej im wypełnić. Być może, składający je rolnicy wcześniej zapoznali się ze zbliżoną procedurą, dotyczącą udzielania kredytów na cele inwestycyjne.

Istnieje obawa, że rolnicy zbyt późno zgłoszą się po kredyty pomostowe i nie zdążą skorzystać z unijnej pomocy. W tej chwili zajęci są żniwami, a terminy składania wniosków są ograniczone. Tymczasem bezzwrotną pomoc z SAPARD-u można uzyskać tylko pod warunkiem zrealizowania inwestycji w całości ze środków własnych lub kredytu bankowego.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę