CTR_80917FestiwalZupSwiata_250817_750

Niewłaściwe transfery z Unii

30 czerwca 2003

Urząd Komitetu Integracji Europejskiej przekazywał unijne pieniądze fundacjom, zamiast rolnikom i tym samym złamał umowę z Komisję Europejską. Zdaniem Najwyższej Izby Kontroli, chodzi o kilkanaście milionów złotych. Niezgodne z prawem dotacje płynęłyby dalej, gdyby nie kontrola NIK-u. Władze KE w Brukseli na razie milczą, ale nie można wykluczyć czarnego scenariusza, czyli żądania zwrotu pieniędzy.

Zamiast dla rolników pieniądze trafiały do trzech fundacji organizujących szkolenia dla pracowników administracji. W Fundacji Studiów Europejskich - Instytucie Europejskim w Łodzi zorganizowano 80 takich szkoleń. - Nie wiedzieliśmy, że te środki mają być przeznaczone na inne cele - mówi wiceprezes Fundacji Studiów Instytutu Europejskiego w Łodzi, Celina Błaszczyk. - Wiedzieliśmy, że są przeznaczone na działalność szkoleniową.

Bo tak dwa lata temu zdecydował Urząd Komitetu Integracji Europejskiej. Sekretarzem Komitetu był wtedy Jacek Saryusz-Wolski. Pieniądze trafiały do fundacji, które były z nim ściśle związane. W jednej ciągle jest prezydentem, w kolejnej na przykład przewodniczącym rady fundacji.

Fundusze pochodziły z tzw. funduszy sektorowych CPF, zwanych również agrolinią i miały być przeznaczone wyłącznie dla rolników. Trafiały gdzie indziej, co nie znaczy, że były marnotrawione.

Kwalifikujemy to jako niecelowe wydawanie środków - objaśnia wiceprezes NIK-u Piotr Kownacki. - Niecelowe w tym znaczeniu, że niezgodnie z celem, na jaki były przeznaczone.

Wydano kilkanaście milionów złotych, a planowano, że do końca 2004 roku fundacje dostaną łącznie ponad 50 milionów. Tak się jednak nie stanie, bo Najwyższa Izba Kontroli wykryła nieprawidłowości. - W kwietniu otrzymaliśmy raport NIK - informuje Ewa Haczyk z Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej. - Po zapoznaniu się z wynikami raportu zostały podjęta decyzja o wstrzymaniu transferów finansowych do tych trzech instytucji.

Komisja Europejska może, choć nie musi, zażądać zwrotu nieprawidłowo wydanych pieniędzy.

Urząd Komitetu Integracji Europejskiej przyznał się do błędu i pieniądze wydaje już zgodnie z założonym celem. Jest szansa, że Bruksela potraktuje sprawę łagodnie, w przeciwnym razie będzie to cios dla całego budżetu.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę