aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Nowa ustawa o VAT może spowodować paraliż robót drogowych. Zagrożony jest też program SAPARD.

13 kwietnia 2004

Znowelizowana ustawa o VAT wchodzi w życie 1 maja. Wzrośnie wtedy z 7 do 22 proc. m.in.stawka podatku na roboty drogowe. Firmy, które wygrywały przetargi przed 1 maja podpisują cały czas umowy ze stawką 7 proc, bo taka właśnie teraz obowiązuje. Ale faktury za te roboty będą wystawiane już po 1 maja. Wtedy powinno się stosować stawkę 22 proc. i taki VAT należy zapłacić do urzędu skarbowego. Mamy jednak błędne koło. W zawieranych do 1 maja umowach cena uzględnia stawkę 7 proc., więc wykonawca - by nie dopłacać do interesu - powinien podwyższyć cenę usługi. Tyle, że ceny zawartej w umowie przekroczyć nie można.

Zarządy dróg wojewódzkich, powiatowych i miejskich w całym kraju nie wiedzą co robić, a każdy próbuje rozwiązać problem na własną rękę. - W naszych umowach wpisujemy po prostu klauzulę o aneksie, który zostanie podpisany po 1 maja. Aneks będzie uwzględniał zmianę stawki - powiedziano nam w zarządzie dróg miejskich w Toruniu. Ale w zarządzie dróg wojewódzkich na Podkarpaciu zupełnie nie wiedzą co robić. - Powinien pan zapytać Ministerstwo Finansów. My mamy jednego radcę prawnego i "półtorej opinii" - opowiada dyrektor Jan Hołota. Do 1 maja zawieramy umowy ze stawką 7 proc. a co będzie dalej - nie potrafię powiedzieć.

W Płocku powiedziano nam, że rozważają zawieranie aneksów po 1 maja, ale w obecnie zawieranych umowach nie ma o nich wzmianki. Zaś w Szczecinie problem musi być bardzo drażliwy, bo tamtejsza urzędniczka Zarządu Dróg Miejskich stwierdziła, że nie będzie się w ogóle wypowiadać na temat VAT.

Gminy, powiaty i województwa mają problem, bo budżety na poszczególne umowy były planowane ze stawką 7 proc. Podwyższanie wartości zapisanych w umowie usług jest też trudne ze względów formalnych - w wielu umowach jest klauzula, że cena nie może się zmienić. Niekiedy urzędnicy próbują więc chować głowę w piasek i przerzucać problem na przedsiębiorców. - A my też nie wiemy co robić - opowiada jeden z nich. - Możemy położyć uszy po sobie i podwyżkę VAT wziąć na siebie. Ale ja mam rentowność 4-5 proc. po prostu nie stać mnie na taki krok. Możemy też po prostu wystawić fakturę ze stawką 22 proc. a jak zapłacą mi mniej, iść do sądu. Ale przecież to kosztuje. Trzecie wyjście - możemy odstąpić od umowy.

Urząd widzi problem

Z kłopotliwej sytuacji, w jakiej znalazło się nagle wiele firm, dobrze zdaje sobie sprawę Urząd Zamówień Publicznych. Podkreśla jednak, że problem dotyczy tylko tych przedsiębiorców, którzy własnie co wygrali przetarg i już zawarli umowy. - Tam, gdzie umów na wykonanie usługi jeszcze nie zawarto, sprawa jest jasna. Trzeba dokonać korekty w specyfikacji, bo inaczej cała podstawa będzie błędna - mówi Włodzimierz Dzierżanowski, wiceprezes Urzędu Zamówień Publicznych. Zaraz jednak przyznaje: - Nieco trudniejsza sytuacja jest z umowami już zawartymi - mówi. Zwłaszcza z tymi, które stwierdzają, iż cena brutto wynosi tyle a tyle. I kropka.

Co z tym zrobić? - Widzę dwa rozwiązania. Po pierwsze, jestem w stanie wyobrazić sobie sytuację, w której przedsiębiorca rezygnuje z części zysku po to, żeby utrzymać cenę usługi - sugeruje Dzierżanowski, zaraz jednak zastrzegając, że nie każdemu przedsiębiorcy taka propozycja może być w smak. Wówczas pozostaje druga opcja: wykorzystanie art. 144 ustawy o zamówieniach publicznych, który daje możliwość zmian zawartej umowy, gdy zaistnieje ważna okoliczność, której nie dało się przewidzieć w chwili podpisania umowy. Ale zamawiający nie ma obowiązku, żeby na taką zmianę się zgodzić... - przyznaje Dzierżanowski.

Ale czy nowa ustawa o VAT i podwyżka stawki, o których wiadomo od sierpnia 2003 r., jest "okolicznością, której nie można było przewidzieć"?

SAPARD: nieaktualny wzorzec

Jeszcze większe kłopoty mogą być z umowami, które dotyczą projektów współfinansowanych z unijnego funduszu pomocowego SAPARD. W całym kraju odbyło się kilka tysięcy przetargów na budowę dróg, kanalizacji itp. (o wartości od 500 tys. do 1 mln zł). W wielu przypadkach, wykonane usługi będą faktury będą wystawiane już po 1 maja, czyli z 22-proc. VAT.

Tymczasem umowa na wykonanie usługi musiała być zawarta w zgodzie ze wzorcem przedstawionym przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. A w tym wzorcu jest napisane wyraźnie, że podatek wynosi 7 proc. Co więcej, w następnym zdaniu czytamy: "Wartość robót budowlanych nie może zostać podwyższona w drodze aneksu do niniejszej Umowy. Wartość całkowita przedmiotu umowy ani ceny nie będą waloryzowane w okresie realizacji umowy". To kto pokryje różnicę?

O ile Urząd Zamóień Publicznych próbuje szukać wyjścia z tej sytuacji, o tyle Agencja Rozwoju i Modernizacji Rolnictwa (zarządzająca SAPARD-em) rozkłada ręce i deklaruje pęłną bezsilność. - Te umowy sa obowiązujące, bez względu na warunki zewnętrzne - mówi nam Iwona Musiał, rzeczniczka prasowa Agencji. - Wiedzieliśmy, że taki problem się pojawi. Sami nic nie mogliśmy zrobić, wysłaliśmy pismo do Ministerstwa Rolnictwa. Ale, jak widac, nic nie zostało zmienione - dodaje Musiał. Na pytanie "Gazety", czy ARiMR nie obawia się, że firmy zaczną odstępować od wykonania zakontraktowanej usługi usłyszeliśmy "bez komentarza".

Agencja twierdzi, że z własnej inicjatywy nie mogła zmienić treści umowy, bowiem nie pozwalają na tym przepisy unijne. Czy jednak aby na pewno trzeba było wpisać do treści umowy zapis o siedmioprocentowej stawce VAT, zamias np. "VAT zgodnie z obowiązującymi przepisami"?

- Faktycznie, taki zapis były korzystny dla wszystkich. Ale nie możemy tego zrobić. Takie są przepisy unijne - mówi Musiał.

Ręce umywa też Ministerstwo Finansów. - To prawda, w ustawie nie ma tzw. przepisów przejściowych, ale przecież, jej wejście w życie nie jest żadnym zaskoczeniem. Wszystkim zamawiającym można zarzucić brak zdolności przewidywania - usłyszeliśmy w biurze prasowym resortu.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę