aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Nowe kraje UE nie zyskają na odebraniu funduszy bogatym

10 marca 2005

Odebranie bogatszym krajom UE części środków na politykę regionalną wcale nie oznacza, że biedniejsze kraje otrzymają większe wspa

Dał tym samym do zrozumienia, że Polska i inni nowi członkowie Unii nie powinni zbyt łatwo ulegać namowom, żeby poparli odebranie pieniędzy Hiszpanom. W trwającej debacie nad kształtem budżetu UE na lata 2007-2013 przedstawiciele takich krajów jak Niemcy czy Wielka Brytania przekonują nowych członków, że nie opłaca się im wspólny front z Madrytem.

Ów funkcjonariusz podkreślił także, że "widać pewne otwarcie" Francji na to, aby budżet UE w latach 2007-2013 był większy niż 1 proc. dochodu narodowego brutto (DNB). "Francja nie traktuje tego 1 proc. jako dogmatu" - dodało cytowane źródło.

Dotychczas Francja nawoływała, aby ograniczyć wydatki UE do 1 proc. DNB, solidaryzując się w tym względzie z Niemcami, Wielką Brytanią, Holandią, Austrią i Szwecją. Ta szóstka to tzw. płatnicy netto - kraje, które wkładają do kasy UE znacznie więcej niż z niej otrzymują.

W zamian za dopuszczenie wydatków nieco wyższych niz 1 proc. DBB Paryż chce jednak zachować hojne wsparcie dla swojego rolnictwa w ramach wspólnej polityki rolnej UE.

Według wysokiego funkcjonariusza Komisji Francja obawia się, że obstawanie przy limicie 1 proc. wydłuży prace nad kształtem przyszłego budżetu, a to mogłoby skutkować powrotem do dyskusji o wydatkach na wspólną politykę rolną, której Francja jest głównym beneficjentem. Zgodnie z porozumieniem z października 2002 roku wydatki na te politykę zostały zamrożone do 2013 roku.

Również Wielka Brytania będzie skłonna pójść na kompromis - uważa cytowane źródło - i zgodzić się na ograniczenie tzw. rabatu brytyjskiego, dzięki któremu do Wielkiej Brytanii wraca znaczna część jej unijnej składki.

Źródło zdradziło, że kierujący negocjacjami budżetowymi Luksemburg wciąż nie ma ostatecznych propozycji w sprawie wydatków na poszczególne polityki unijne, w tym regionalną, której wielkim beficjentem powinna być Polska. Konsultacje z poszczególnymi krajami powinny zakończyć się do końca kwietnia.rcie - powiedział w środę wysoki funkcjonariusz Komisji Europejskiej.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę