Bayer_dekalb_lipiec_2020

Nowy program pomocowy UE

1 kwietnia 2005

UE chce przeznaczyć kolejne 1,7 mld. euro na modernizację naszego rolnictwa.

Jak ustaliła nasza reporterka w Brukseli, rolnicy z trzech nowych krajów Unii Europejskiej (w tym i z Polski) gospodarujący na niewielkich areałach, już wkrótce będą mogli skorzystać z dobrodziejstw nowego programu pomocowego, jakiego projekt, w czwartek wieczorem, przyjęła Komisja Europejska.

Jak poinformowała na wczorajszej konferencji prasowej, rzecznik komisarza UE ds. rolnictwa, program AYTT (Agriculture Yesterday -Today - Tomorrow), realizowany będzie w Czechach, w Polsce i na Węgrzech.
Unia Europejska w ciągu najbliższego roku, przeznaczy kolejne 1,7 miliarda euro, na pomoc rolnikom z tych krajów, w zakupach nowych maszyn rolniczych.

Warunkami, jakie będą musieli spełniać przyszli beneficjenci programu AYTT, jest posiadanie gospodarstwa rolnego o powierzchni nieprzekraczającej 5 ha i brak w tym gospodarstwie podstawowych maszyn rolniczych, których wiek jest mniejszy niż 10 lat (np. ciągników wyprodukowanych po 1994 roku). Jednocześnie, rolnicy spełniający dwa powyższe warunki, będą zobowiązani do przekazania swoich starych - ponad dziesięcioletnich maszyn, w tym także pojazdów i przyczep (np. sieczkarni, wozów drabiniastych), w specjalnie wyznaczonych punktach, obsługiwanych przez urzędników programu AYTT. W zamian uzyskają środki, na sfinansowanie zakupu nowych maszyn - do wysokości trzech czwartych ich aktualnej ceny.

Stare pojazdy i maszyny rolnicze, pozyskane w Polsce w Czechach i na Węgrzech, będą na koszt UE, transportowane do tzw. krajów "starej unii" (szczególnie Francja, Niemcy i Holandia), gdzie powstanie sieć małych muzeów rolniczych. Będą w nich wystawiane eksponaty pozyskane w ramach programu AYTT. Inicjatywą tą są bardzo zainteresowane władze tych właśnie krajów, które tradycyjnie uchodzą za rolnicze, a w których często zapomina się o dawnych metodach i sposobach gospodarowania.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę