Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Obywatel UE w polskiej gminie

17 października 2003

Przewagą jednego głosu zdecydowano o nie odrzucaniu w pierwszym czytaniu projektu ustawy, na mocy której dostosujemy bierne i czynne prawo wyborcze do standardów obowiązujących w Europie.

Za – 198, przeciw – 199, tak głosowali posłowie nad wnioskiem o odrzucenie w pierwszym czytaniu rządowego projektu ustawy zmieniającej Ordynację wyborczą do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw. Celem nowelizacji jest dostosowanie przepisów do Dyrektywy Rady UE 94/80/EC z 19 grudnia 1994 r. określającej szczegółowe zasady korzystania z prawa do głosowania i kandydowania w wyborach lokalnych dla obywateli Unii zamieszkałych w państwie członkowskim, którego nie są obywatelami. Posłowie opozycji zarzucali projektowi niezgodność z art. 62 ust. 1 Konstytucji RP, który stanowi, że „Obywatel polski ma prawo udziału w referendum oraz prawo wybierania Prezydenta Rzeczypospolitej, posłów, senatorów i przedstawicieli do organów samorządu terytorialnego (...)”. Spierali się nie tylko posłowie, ale także prawnicy i legislatorzy, czy zastosować interpretację zawężającą („tylko obywatel polski i nikt inny”), czy rozszerzającą („przede wszystkim obywatel polski, ale nie tylko polski”).

Bez względu na spory, po przystąpieniu Polski do UE musimy zapewnić obywatelom państw członkowskich prawo do wybierania i bycia wybieranym do władz lokalnych – na równych zasadach. I analogicznie, każdy obywatel Polski stanie się także obywatelem UE i będzie mógł – na zasadach wzajemności – korzystać z wszystkich przywilejów unijnych. Szczegóły zmian w Ordynacji dotyczące m.in. warunków i zakresu danych, jakie będzie musiał przedstawiać unijny kandydat na radnego, zostaną dopracowane w komisjach Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej oraz Ustawodawczej.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę