Okres przejściowy dla przetwórstwa

22 maja 2003

332 zakłady przetwórstwa i 113 zakładów przetwórstwa mleka otrzymało okres przejściowy w dostosowaniu norm sanitarno-weterynaryjnych do wymogów UE – poinformował w środę w Sejmie wiceminister rolnictwa Józef Pilarczyk.

Odpowiadając na pytanie Jana Łącznego z Samoobrony Pilarczyk przypomniał, że Polska zobowiązała się wdrożyć z dniem akcesji do UE system rejestracji i ewidencji zwierząt i wszystko wskazuje na to, że termin ten zostanie dotrzymany.

Powiedział także, że "dość duża grupa przedsiębiorstw zadeklarowała dostosowanie standardów sanitarno-weterynaryjnych od pierwszego dnia członkostwa, nie występując o okres przejściowy.

Pilarczyk wyjaśnił, że zakłady, które wystąpiły o okres przejściowy, będą miały 3 lub 4 lata na dostosowanie do unijnych norm.

Niestety część zakładów nie zadeklarowała ani korzystania z okresu przejściowego, ani gotowości dostosowania się do dnia członkostwa. Te zakłady będą funkcjonować w systemie sprzedaży bezpośredniej spełniając minimalne wymogi sanitarno-weterynaryjne – powiedział Pilarczyk.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę