aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

Opóźnienia, braki, uchybienia

12 maja 2003

Opóźnienia, braki, uchybienia - to chyba najczęściej powtarzane słowa przez posłów ze specjalnej Komisji badającej stan prac nad budową Zintegrowanego Systemu Zarządzania i Kontroli. Odpowiedzialna za jego stworzenie Agencja zapewnia, że IACS będzie gotowy zgodnie z planem do końca tego roku.

Mniejsze lub większe opóźnienia od początku towarzyszyły budowie systemu IACS. Z kilkumiesięcznym poślizgiem rozpoczęto akcję kolczykowania bydła, a gdy w końcu się z tym uporano, na czas nie wysłano zwierzęcych paszportów. Jednak obecny stan prac nas systemem identyfikacji zwierząt jest - zdaniem posłów - najmniejszym problemem.

- Myślę, że największe zagrożenie jest związane z ewidencją gruntów - powiedział Wojciech Mojzesowicz z Sejmowej Komisji Rolnictwa.

Aby system był sprawny, w agencyjnych komputerach powinien się znaleźć tzw. "zasób geodezyjny", czyli pełna ewidencja gruntów i budynków. Takie informacje znajdują się w starostwach i powiatach, teraz trzeba je przetransferować do Agencji.

- Mało tego, że te czynności miały być zakończone do 30 kwietnia tego roku - mówi poseł Szymon Giżyński (Prawo i Sprawiedliwość) - one po prostu nie zostały rozpoczęte.

Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przed ostrymi atakami opozycji bronili posłowie rządzącej koalicji, którzy zapewniali, że system powstanie na czas.

- Od tego systemu, czy on będzie funkcjonował, czy nie, zależy, czy rolnicy otrzymają środki finansowe z dopłat bezpośrednich, czy ich nie otrzymają - mówi Romuald Ajchler, poseł SLD. - Gra idzie o bardzo dużą stawkę.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę