Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Opóźnienia w SAPARD

22 lutego 2005

Opóźnienia w wypłatach refundacji z europejskiego programu SAPARD nie ominęły Małopolski. Szacuje się, że na pieniądze czeka około dwudziestu procent wnioskodawców - rolników, przetwórców i samorządów.
Wypłata pieniędzy z unijnego programu SAPARD jest opóźniona o trzy miesiące.

Jerzy Zastawniak na poczet inwestycji wziął kredyt. Połowę miał mu zwrócić fundusz SAPARD. Ale pieniądze z SAPARDU to ciągle tylko obietnica. Jeśli pieniądze nie zostaną wypłacone w terminie, w gospodarstwie zostaną wstrzymane inne inwestycje.

Unijny SAPARD był także szansą na przeprowadzenie kosztownych inwestycji w gminach. Wójt Gdowa zdecydował między innymi o budowie w kilku wsiach kanalizacji i wodociągu. Siedemdziesiąt procent kosztów miał pokryć SAPARD. Ale pieniądze do Gdowa jeszcze nie dotarły.

SAPARD miał być zbawieniem, a jest w wielu przypadkach udręką. Pieniądze ma wypłacać Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Urzędnicy się skarżą, że to Komisja Europejska zwleka.

Wypłata pieniędzy z unijnego programu SAPARD jest opóźniona o trzy miesiące. W tej sytuacji pocieszeniem może być fakt, że zbiurokratyzowana Unia Europejska jest pewnym płatnikiem, więc pieniądze nie powinny przepaść.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę