Advertisement

Opóźnienia w SAPARD

22 lutego 2005

Opóźnienia w wypłatach refundacji z europejskiego programu SAPARD nie ominęły Małopolski. Szacuje się, że na pieniądze czeka około dwudziestu procent wnioskodawców - rolników, przetwórców i samorządów.
Wypłata pieniędzy z unijnego programu SAPARD jest opóźniona o trzy miesiące.

Jerzy Zastawniak na poczet inwestycji wziął kredyt. Połowę miał mu zwrócić fundusz SAPARD. Ale pieniądze z SAPARDU to ciągle tylko obietnica. Jeśli pieniądze nie zostaną wypłacone w terminie, w gospodarstwie zostaną wstrzymane inne inwestycje.

Unijny SAPARD był także szansą na przeprowadzenie kosztownych inwestycji w gminach. Wójt Gdowa zdecydował między innymi o budowie w kilku wsiach kanalizacji i wodociągu. Siedemdziesiąt procent kosztów miał pokryć SAPARD. Ale pieniądze do Gdowa jeszcze nie dotarły.

SAPARD miał być zbawieniem, a jest w wielu przypadkach udręką. Pieniądze ma wypłacać Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Urzędnicy się skarżą, że to Komisja Europejska zwleka.

Wypłata pieniędzy z unijnego programu SAPARD jest opóźniona o trzy miesiące. W tej sytuacji pocieszeniem może być fakt, że zbiurokratyzowana Unia Europejska jest pewnym płatnikiem, więc pieniądze nie powinny przepaść.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę