CTR_80917

Opóźniony SAPARD

22 września 2003

Opóźnienia w realizacji programu SAPARD wytknął Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Europejski Trybunał Obrachunkowy. Podczas zakończonej właśnie wizyty w Polsce unijni kontrolerzy skrytykowali także Komisję Europejską, która ich zdaniem przyczyniła się do tych opóźnień opieszale wydając niektóre akty prawne.

To pierwsza taka kontrola przeprowadzana wspólnie przez NIK oraz Europejski Trybunał Obrachunkowy. Jej oficjalne wyniki będą opublikowane dopiero za miesiąc w Brukseli, ale już teraz wiadomo, czego po raporcie można się spodziewać.
 
 Inspektorzy zwrócili zwłaszcza uwagę na wyjątkowo skomplikowane procedury, jakie towarzyszą programowi SAPARD. Zdaniem przedstawicieli Komisji Europejskiej odpowiedzialność za to w dużej mierze spoczywa na polskich władzach. 
 
Program SAPARD będzie mógł być realizowany do końca 2006 roku. Jest jednak jeden warunek. Do pierwszego maja 2004 roku Agencja musi zakończyć zbieranie wszystkich wniosków. Czy zdąży? 
 
Czasu jest coraz mniej, a Polska wciąż nie uzgodniła z Brukselą wszystkich procedur związanych z przyszłym wykorzystaniem pieniędzy z programu SAPARD. I właśnie te pieniądze z tzw. działania 4 i 5 wydają się być najbardziej zagrożone.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę