Parlament i Rada osiągnęły porozumienie w sprawie budżetu UE 2009

27 listopada 2008
Pomoc, na którą przeznaczone zostaną nadwyżki z mechanizmu finansowego unijnej Wspólnej Polityki Rolnej zaproponowała w lipcu ubiegłego roku w Komisja Europejska w odpowiedzi na gwałtowny skok cen produktów rolnych w krajach rozwijających się.
 
Budżet na przyszły rok wynosi 116,1 miliarda euro w płatnościach lub 0,894% unijnego dochodu narodowego brutto. Obejmuje między innymi dopłaty dla rolników, pieniądze na rozwój obszarów wiejskich oraz finansowanie badań naukowych.
 
W trakcie negocjacji posłom udało się przekonać Komisję do przeniesienia kwoty ponad 700 milionów euro niewykorzystanych funduszy na rozwój obszarów wiejskich z 2008 do 2009 roku.
 
Rada i Parlament Europejski osiągnęły również porozumienie w sprawie kwoty miliarda euro, która zostanie wykorzystana do szybkiego reagowania na gwałtownie rosnące ceny żywności w krajach rozwijających się.
 
Pieniądze będą wspierały rozwój rolnictwa w krajach najsilniej zagrożonych kryzysem żywnościowym w trzyletnim okresie 2008-2010.
 
Na najbliższej sesji w Strasburgu, 18 grudnia posłowie będą głosowali nad ostatecznym przyjęciem budżetu UE na 2009 rok w wynegocjowanym kształcie.

POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę