aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Parlamentarzyści krajów wstępujących w Strasburgu

18 listopada 2002

Dziś (18.11.2002) w Strasburgu rozpoczyna się debata Parlamentu Europejskiego poświęcona rozszerzeniu Unii. W spotkaniu udział wezmą przedstawiciele 13 krajów kandydujących – 200 parlamentarzystów w tym 47 z Polski.

Po południu goście z parlamentów krajów wstępujących uczestniczyć będą w spotkaniu frakcji politycznych funkcjonujących w Parlamencie Europejskim. Podczas debaty o rozszerzeniu, którą zaplanowano na wtorek, Eurodeputowani przyjmą stanowisko w sprawie raportu Komisji Europejskiej. Parlamentarny doroczny raport o postępach kandydatów na drodze do Unii przedstawi, niemiecki deputowany, Elmar Brok.

Zaproszeni na obrady – w charakterze obserwatorów – członkowie parlamentów państw kandydujących, będą mieli możliwość krótkich wystąpień.  Inicjator pomysłu – Pat Cox – twierdzi, że taka konfrontacja dodatkowo podkreśli sukces dobiegających końca negocjacji.

Każdy kraj wstępujący mógł wysłać do Strasburga tylu delegatów, ile miejsc przypadnie mu w Parlamencie Europejskim. Polsce przysługiwało prawo skierowania na spotkanie 50-osobowej delegacji. Jednak uczestnictwa odmówiła Liga Polskich Rodzin, przeciwna naszej integracji z Unią. Mimo to polskie przedstawicielstwo pozostało najliczniejszym. 

 Goście z krajów kandydujących nie będą formalnie przedstawicielami swych państw, ale frakcji politycznych. Przedstawiciele SLD i UP będą we Frakcji Partii Europejskich Socjalistów (PES), członkowie PO, PiS i PSL w chadeckiej frakcji Europejskiej Partii Ludowej i Europejskich Demokratów (EPP-ED), natomiast Samoobrona zgłosiła akces do konserwatywnej Unii na rzecz Europy Narodów (UEN).

Obrady poprowadzą: przewodniczący Parlamentu Europejskiego Irlandczyk, Pat Cox, szef Komisji Europejskiej Romano Prodi oraz obecny przewodniczący Rady Europejskiej premier Danii Anders Fogh Rasmussen.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę