aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Pełni obaw przed integracją

23 czerwca 2004

Polscy przedsiębiorcy ciągle niezbyt dużo wiedzą o Unii Europejskiej, a najbardziej obawiają się, że integracja zwiększy u nas bezrobocie.

Ostatnie badania Krajowej Izby Gospodarczej pokazują, że polskie firmy na dzień przed zjednoczeniem z Unią Europejską nie za bardzo były do tego przygotowane. Na przykład 31 proc. z nich nie miało pojęcia, jakie są unijne przepisy prawne. Na tym tle nie trudno zgadnąć, że i badania stopnia dostosowania do norm obowiązujących na wspólnym rynku wypadły kiepsko. W pierwszym kwartale tego roku aż 38 proc. firm deklarowało, że przygotowania do wdrożenia prawa nawet się nie zaczęły. Najgorzej przedsiębiorstwa wypadły w dziedzinie wprowadzania zasad konkurencyjności - 2,5 punktu na cztery możliwe; najlepiej - w obszarze bezpieczeństwie pracy - 2,8 punktu.

Tak niskie wyniki mogą wiązać się z kosztami dostosowania do europejskich wymogów. 65 proc. badanych przez KIG przyznało, że zjednoczenie kosztować ich będzie do 500 tys. euro (ok. 2,3 mln zł). Dla 8 proc. firm koszty będą znacznie większe - powyżej 5 mln euro (ok. 23 mln zł).Co ciekawe, polscy przedsiębiorcy są największymi w Europie pesymistami. Bardziej niż firmy z innych państw w UE boją się, że rozszerzenie spowoduje wzrost bezrobocia i bezpardonową walkę konkurencyjną ze strony unijnych potentatów. Za to poniżej średniej europejskiej oceniają korzyści wynikające z integracji - łatwiejszy dostęp do rynków zbytu czy napływ inwestycji zagranicznych.

Na badania pokazujące, czy obawy polskich przedsiębiorców się sprawdzą, trzeba poczekać jeszcze kilka miesięcy.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę