FestiwalZupSwiata_250817
CTR_80917

PHARE – niewykorzystana pomoc

7 października 2002

Cztery województwa ze ściany wschodniej: warmińsko-mazurskie, podlaskie, lubelskie i podkarpackie, oraz województwo śląskie mogą stracić około 10 milionów euro z funduszu Phare 2000, czyli 50 procent unijnych dotacji przeznaczonych na rozwój małych i średnich przedsiębiorstw.

Jak pisze "Rzeczpospolita", minęły już dwa terminy składania wniosków i dotychczasowe zainteresowanie przedsiębiorców ledwie przekroczyło jedną czwartą ogólnej puli. Jeżeli nawet w ostatnim terminie, do 18 października, wpłyną wnioski na kwotę zbliżoną do dotychczasowych aplikacji, to i tak niewykorzystana zostanie połowa unijnych dotacji.

"Rzeczpospolita" przypomina, że program Phare 2000 "Rozwój małych i średnich przedsiębiorstw – fundusz dotacji inwestycyjnych" jest jednym z nielicznych programów unijnych skierowanych do wybranych regionów. Jego adresatem zostały cztery województwa ze ściany wschodniej: warmińsko-mazurskie, podlaskie, lubelskie i podkarpackie, oraz województwo śląskie. Celem programu ma być pomoc regionom, w których mała i średnia przedsiębiorczość napotyka największe bariery rozwoju.

Wielu przedsiębiorców nie stara się o środki pomocowe, bo nie potrafi przygotować projektu. Ale by się tego nauczyć, należałoby skorzystać choćby z jednego programu szkoleniowego, jak należy takie projekty opracowywać – twierdzi Andrzej Wyzimirski, prezes Izby Przemysłowo-Handlowej w Rzeszowie.

Jednak – w ocenie wielu przedsiębiorców – szkolenia są zbyt ogólnikowe, prowadzone przez teoretyków i szkoda na nie tracić czas i pieniądze. Z kolei innego zdania są ci, którzy na bieżąco śledzą unijne programy i korzystają z dotacji.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę