Adama_1-15.08.2020
Bayer_dekalb_lipiec_2020

Pieniądze na zalesianie, zamiast do rolnika... pójdą w las?

2 września 2004

Gminy nie mają miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, więc na razie chłopi mogą zapomnieć o zalesianiu.

Dotacja na zalesianie to prawdziwy kąsek, szczególnie dla tych, którzy gospodarują na "piaskach" - przez 20 lat można otrzymywać 360 zł -1,4 tys. zł/ha rocznie (nie licząc znacznie wyższych: jednorazowej premii na zalesienie i pięcioletniej premii pielęgnacyjnej).

Studium nie wystarczy
Jednak wczoraj, pierwszego dnia składania wniosków, w biurach powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa chętnych było niewielu.

W Żninie do godz. 10.00 o zalesianie spytało ok. 10 osób. Podobna liczba rolników zgłosiła się do agencji we Włocławku. Wszyscy odeszli z kwitkiem. - Aby złożyć wniosek trzeba dostarczyć wypis z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, a taki mają w powiecie włocławskim 3 spośród 14 gmin - wyjaśnia kierownik Józef Leszek.

Podobny problem mają gospodarze w większości gmin w kraju. 1 stycznia 2004 r. ważność straciły plany zagospodarowania przestrzennego przygotowane przed 1995 r. - Powstała luka prawna, która utrudnia nam funkcjonowanie - narzeka Ryszard Borowski , wójt Konecka (bez planu).

Nowe plany przygotowały nieliczne samorządy. Reszta, tak jak Łubianka, posługuje się studium uwarunkowania i kierunków zagospodarowania przestrzennego. - Nie jest to jednak akt, który umożliwia przeznaczenie gruntów na zalesianie - wyjaśnia wójt Jerzy Zająkała. Gdyby Łubianka miała plan, zalesianiem mogłaby zająć się spora grupa rolników. Obsadzonych drzewami - teoretycznie - może być 600-700 hektarów.

Jeszcze w czerwcu br. ministerstwo rolnictwa zapowiadało, że zalesianie ruszy na wiosnę 2005 r. - Gminy miałyby więcej czasu na przygotowanie planów zagospodarowania przestrzennego - powiedziała wówczas "Pomorskiej" Zofia Krzyżanowska , radca ministra rolnictwa.

To skandal!
Tymczasem, mimo że wiadomo było, że gminy planów nie mają, termin został przyspieszony. - To skandal! - uważa Jan K. Ardanowski, prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych. - Apelowaliśmy od kilku miesięcy, aby można było wykorzystywać studium uwarunkowania przestrzennego. Ministerstwo znało sytuację, ale nic w tej sprawie nie zrobiło.

W latach 2004-2006 Polska może wykorzystać na zalesianie blisko 102 mln euro. Pozwoliłoby to na zalesienie 47 tys. ha pól.
- Byłaby szkoda, gdyby pieniądze te nie zostały wykorzystane - uważa Feliks Czajkowski , dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu i dodaje, że leśnicy są gotowi do zalesiania (mają m.in. przygotowywać rolnikom plany zalesieniowe).

Szukanie winnego
W to, że zalesianie ruszy w tym roku wierzą nieliczni. - Będziemy apelować do gmin o przyspieszenie prac nad planami - zapewnia Józef Leszek.

Jednak apel nic nie da, gdyż przygotowanie planu zagospodarowania przestrzennego trwa blisko rok i jest drogie - w zależności od wielkości gminy kosztuje od kilkudziesięciu do kilkuset tysięcy złotych. Wielu gmin nie stać na taką inwestycję. - Poza tym trwają prace nad nową ustawą o zagospodarowaniu przestrzennym, więc nie opłaca się przygotowywać nowego planu - uważa Zająkała.

Zdaniem prezesa Ardanoatakowanie gmin nie ma sensu. Tym bardziej że nie one są winne zamieszania, ale ministerstwo rolnictwa.

W resorcie zapewniają, że robią wszystko, aby rolnicy mogli skorzystać w tym roku z pieniędzy. Przygotowania planów nie da się jednak uniknąć. - Jest to wymóg Unii Europejskiej. Poza tym racjonalne wykorzystanie środków wymaga przejrzystych przepisów - tłumaczy Dariusz Nieć, dyrektor Departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich. - Gminy powinny zrobić wszystko, aby ułatwić swoim mieszkańcom dostęp do środków.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę