Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Pieniądze poszły do innych

24 kwietnia 2003

Ponad 4 miliony złotych straciła Opolszczyzna z programu Sapard. Województwo, jako jedyne w kraju, nie wykorzystało przyznanej mu puli.

W związku z tym wspomniana kwota trafiła do innych regionów Polski. Opolszczyźnie przyznano prawie 25 milionów złotych. Wnioski o dofinansowanie inwestycji infrastrukturalnych – odprowadzania i oczyszczania ścieków – złożyły 42 gminy. Łączna ich wartość wynosiła 24 mln 611 tys. złotych, czyli nieco poniżej kwoty jaka została przyznana woj. opolskiemu. W trakcie weryfikacji 8 wniosków zostało odrzuconych. Oznacza to, że zmniejszyła się także kwota, za jaką na Opolszczyźnie gminy będą realizowały inwestycje. 

Pieniądze – ponad 4 mln zł – które nie zostały przez opolskie samorządy wykorzystane, zostały przesunięte do innych regionów, gdzie gminy złożyły tyle wniosków, że nie dla wszystkich wystarczyło przyznanych pieniędzy. Nasze samorządy są mało aktywne. Jest wiele gmin, które nie biorą udziału w takich programach jak Sapard – przyznaje Paweł Dobrowolski, zastępca dyrektora Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Opolu. 

Zdaniem Pawła Dobrowolskiego to nie jedyne przyczyny małego zainteresowania programem. Wiele samorządów rozpoczęło już budowę kanalizacji lub oczyszczalni ścieków, a w takim przypadku nie mogą ubiegać się o dofinansowanie robót z Sapard-u. Jakiś wpływ ma zapewne też to, że podopolskie gminy starają się już o pieniądze z programu ISPA. O pieniądze z Sapard-u nie wystąpiła miedzy innymi gmina Zdzieszowice. Na budowę kanalizacji gmina potrzebuje 11 mln złotych. Na jeden projekt z Sapard-u gmina mogła otrzymać maksymalnie 1,7 mln zł.

Zdaniem gmin Sapard sprawdza się, gdy samorządy realizują małe inwestycje. Wielu przedstawicieli władz gminnych twierdzi, że program jest dla nich mało przydatny. Opolszczyzna nie musiała jednak stracić aż 4 mln złotych, gdyby wszystkie wnioski zostały zaakceptowane. Wnioskom najczęściej brakowało wieloletnich programów inwestycyjnych oraz niektórych załączników. Fakt, że Opolszczyzna nie wykorzystała przyznanych pieniędzy może oznaczać, że następnym razem woj. opolskie otrzyma mniejszą pulę pieniędzy.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę