aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

PiS chce pomóc rolnikom przy wypełnianiu wniosków unijnych

30 czerwca 2003

Klub Prawa i Sprawiedliwości przedstawił w piątek 27 czerwca projekt uchwały Sejmu w sprawie pomocy rolnikom przy wypełnianiu wniosków dotyczących pozyskiwania środków unijnych.

"Sejm Rzeczpospolitej Polskiej wzywa Radę Ministrów do opracowania i realizacji kompleksowego programu, którego celem byłaby pomoc dla rolników przy sporządzaniu wniosków służących pozyskaniu środków z Unii Europejskiej, uwzględniającego aktywny udział jednostek samorządu terytorialnego w tym procesie" - czytamy w projekcie.

Argumentując przygotowanie projektu, szef klubu PiS Ludwik Dorn podkreślił, że - wielu rolnikom może zabraknąć wiedzy i kompetencji, aby właściwie wypełnić wnioski. My mamy bardzo konkretny pomysł. Chcemy, aby ze środków budżetowych w ramach zadań zleconych były tworzone w urzędach gminnych stanowiska pracy dla osób, które zajmowałyby się bezpośrednią pomocą w wypełnianiu wniosków - powiedział na piątkowej konferencji prasowej poseł PiS Przemysław Gosiewski.

Proponujemy, aby w gminach do 10 tysięcy ludności był zatrudniony jeden pracownik, a w gminach powyżej 10 tysięcy - dwóch pracowników - dodał.

Zdaniem PiS, konieczne jest wprowadzenie w gminach szkoleń dla rolników. Przygotowałyby one rolników do samodzielnego wypełniania wniosków - podkreślił Gosiewski. PiS zaproponował również wykorzystanie prasy lokalnej do rozpowszechniania informacji o wnioskach unijnych.

Obciążenie 6 mln złotych dla budżetu państwa nie jest duże. Jeżeli wnioski nie zostaną wypełnione, to straty dla finansów publicznych będą o wiele wyższe - zaznaczył Gosiewski. W latach 2004-2006 chodzi o kwotę 29 miliardów złotych z budżetu Unii Europejskiej dla polskiego rolnictwa - przypomniał poseł Krzysztof Jurgiel.

Wielu rolników, jeżeli nie wyciągnie się do nich ręki, może zrezygnować z tych kwot, bojąc się procedur, wyjeżdżania do powiatu, uzupełniania wniosków - zaznaczył Jurgiel.

Właściwe wykorzystanie dopłat unijnych jest szansą dla polskich rolników na dalszy rozwój oraz na sprostanie konkurencji na unijnym rynku rolnym - czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę