aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

Po rozszerzeniu Unia będzie miała 455 mln mieszkańców

14 stycznia 2004

25 obecnych i przyszłych (od 1 maja) państw członkowskich Unii Europejskiej liczy razem 454,9 mln mieszkańców, z czego 10 krajów przystępujących - 74,1 mln. To dane ogłoszone przez unijne biuro statystyczne Eurostat.

Z tych szacunkowych danych wynika, że liczba ludności Polski znów zmalała w ubiegłym roku, a Hiszpanii wzrosła. 1 stycznia 2004 zamieszkiwało Polskę 38.194 tys. osób - o 25 tys. mniej niż przed rokiem. Hiszpania miała natomiast 40.998 tys. ludności - o 295 tys. więcej niż rok wcześniej.

W ten sposób powoli, ale systematycznie nabiera znaczenia podnoszony niekiedy w Unii argument, że Hiszpanii należy się większa liczba głosów w Radzie UE niż Polsce.

Po raz pierwszy pomysł takiego zróżnicowania pojawił się w grudniu 2000 roku na szczycie w Nicei, ale Francja - która go wtedy wysunęła - szybko wycofała się z niego wskutek gwałtownych protestów Warszawy.

Przyrost ludności zawdzięcza Hiszpania przede wszystkim imigracji (bilans migracji netto sięgnął 225 tys. w ubiegłym roku), ale też przyrostowi naturalnemu (narodzin odnotowano 438 tys. - o 69,6 tys. więcej niż zgonów).

Tymczasem w Polsce narodzin było zaledwie 351 tys. - prawie o 10 tys. mniej niż zgonów. Do tego dochodził ujemny bilans migracji - wyjechało z Polski o 15 tys. więcej osób, niż w niej się osiedliło.

Polska będzie szóstym najludniejszym spośród 25 krajów rozszerzonej Unii Europejskiej - po Niemczech (82,5 mln), Francji (59,9 mln), Wielkiej Brytania (59,5 mln), Włoszech (57,5 mln) i Hiszpanii.

Wszystkim tym krajom przybyło w ubiegłym roku ludności dzięki znacznej imigracji (Niemcy i Włochy miały ujemny przyrost naturalny). Natomiast w większości krajów przystępujących do Unii liczba ludności albo spada, albo się zasadniczo nie zmienia.

Najmniej ludności w rozszerzonej Unii będą miały Malta (399,6 tys.) i Luksemburg (450,8 tys.).


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę