aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

Pokrywa dla dzikiego ptactwa

19 czerwca 2002
  1. Pokrywa ta ma szczególną wartość dla środowiska naturalnego (ptaków) jeśli jest nie usuwana przez co najmniej dwa lata. Pokrywa ta może pozostać w tym samym miejscu działki odłogowanej na czas nieokreślony, pod warunkiem nie ingerowania w jej charakter i kształt.

Co można siać?

  1. Pokrywa "dla dzikiego ptactwa" musi być mieszanką co najmniej dwóch grup roślin (np. zboża i kapusta) innych niż strąkowe. Mieszanka ta nie może być typowym zestawem upraw rolniczych oraz tam gdzie się da, musi być możliwość zbierania ich oddzielnie (np. mieszanka zboża i trawy jest nie dopuszczalna). Dodatkowo, powinieneś zwrócić uwagę na to, że ziarno wykorzystane do tworzenia tej pokrywy podlega przepisom handlowym. Przepisy te zawierają także ograniczenia (mniej lub bardziej ważne niż przepisy wewnętrzne AAPS) dotyczące możliwości kombinowania ziaren. W ramach tych regulacji musisz upewnić się, że stosowana mieszanina ziaren nie przyniesie typowo rolniczego lub ogrodowego plonu. W ramach AAPS otrzymywanie takiego plonu jest uważane jako produkcja rolnicza (patrz akapit 20-22). Mieszanina musi zostać całkowicie wykorzystana w obrębie jednego pola (tzn. nie można siać oddzielnie ziaren). Możesz dodać do mieszaniny 5% wagowych ziaren koniczyny. Stosowanie osobno ziaren zbóż jest niedopuszczalne. Musisz dopilnować, aby mieszanina ziaren dała mieszany plon. Jeśli jedna część mieszaniny przeważa w plonie, to musisz o tym powiadomić RCD oraz uzupełnić niedobór jednego składnika mieszaniny lub zlikwidować plon i posiać od nowa. Nie można tu siać metodą rozrzutu, a brakujący składnik należy uzupełnić stosując wysiew miejscowy. Jeśli kontrola napotka pokrywę składającą się z jednej odmiany, to zostanie ona potraktowana jako produkcja rolnicza i zdeklarowana powierzchnia odłogowana nie zostanie uznana.

Jakie kroki trzeba podjąć aby stworzyć powierzchnię?

  1. Pokrywa ta może zostać ustanowiona na jesień / zimę przed okresem odłogowania. Jednak najlepsza pokrywa wykształci się wiosną, po uprzedniej zimowej, naturalnej regeneracji. Jeśli natura twojego pola nie pozwoli na utworzenie satysfakcjonującej pokrywy "dla ptactwa" wiosną (chyba że przygotujesz ziemię wcześniej), to wyjątkowo możesz zacząć przygotowywać ziemię od 1 października i pozostawić gołą glebę przez zimę. Nie będzie potrzebował na to pozwolenia, pod warunkiem, że potrafisz pokazać dlaczego ziemia nie jest odpowiednia do wiosennej kultywacji.
  2. Kiedy i to nie jest możliwe (na przykład, ponieważ odłogowanie poprzedzone było uprawą kukurydzy lub innej rośliny, która nie nadaje się do naturalnej regeneracji na cele odłogowania), możesz przygotować ziemię i zostawić goły ugór przez zimę aż do wiosny, kiedy będzie ustanawiana zielona pokrywa. Kiedy dla potrzeb pokrywy "dla dzikiego ptactwa" niszczysz pokrywę pochodzącą z naturalnej regeneracji, to stosują się przepisy z akapitu 90 – zamiana pokrywy zielonej. Może zostać zastosowane do 30kg azotu na hektar żeby pomóc w ustanowieniu pokrywy "dla dzikiego ptactwa". Nie jesteś tu zobligowany do robienia pokosów, pod warunkiem, że postępujesz zgodnie z zasadami z akapitu 100.
  3. Pokrywa "dla ptactwa" jest najlepsza po okresie dwóch lat, chociaż możesz ją usunąć już po roku jeśli potrzebujesz (np. jeśli twoja ziemia jest rotacyjnym odłogiem). Jeśli zdecydujesz się pozostawić pokrywę na dłużej niż rok, nie powinna ona być ścinana, ale zostawiona w spokoju do jesieni (można ewentualnie stosować lekką kultywację dla poprawy kiełkowania).
 

POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę