aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Polacy najlepsi w regionie

15 lipca 2005

Po wstąpieniu do UE polscy rolnicy skorzystali bardziej niż rolnicy naszych sąsiadów. Najlepiej też potrafią korzystać z unijnej pomocy.

Zaskakująco szybko zwiększył się polski eksport rolny nie tylko na rynki starej Unii, gdzie jest on atrakcyjny cenowo, ale i na Węgry, Słowację i do Czech. - Jesteśmy w gronie krajów, które z importerów netto produktów rolnych stały się eksporterami netto. Wysoki eksport utrzymuje się, ujemny bilans mamy tylko w handlu wieprzowiną -mówi Wiesław Zapędowski, wiceminister rolnictwa.

Wszystkie prognozy dotyczące eksportu mówią o dalszym jego wzroście. Najbardziej zwiększyła się w Polsce opłacalność rolnictwa - o 8,2 procent. Na Węgrzech spadła aż o 14 procent. Mozolnie poprawiają swoją sytuację finansową rolnicy litewscy i czescy. Słowacy chwilami byli tak zdesperowani, że wyrzucali na drogi importowane z Polski warzywa i owoce.

Niewykluczone, że silną stroną polskiego rolnictwa jest również to, iż mimo istnienia przed rokiem 1990 wielkich państwowych gospodarstw, mocna była własność prywatna. W Czechach, na Węgrzech i na Słowacji przekształcenia w rolnictwie po zmianie ustroju musiały być o wiele głębsze niż w naszym kraju. Gospodarstwa prywatne były w tych krajach zbyt małe, aby szybko sprostać zmianom popytu.

Z ocen Komisji Europejskiej wynika, że do 2011 roku dzięki mechanizmom wspólnej polityki rolnej średnio dochody rolników w10 nowych państwach wzrosną o 126 proc. Najwięcej mają zyskać Polacy.

Laszlo Vojda, dyrektor Biura Integracji Europejskiej w węgierskim Ministerstwie Rolnictwa, ze smutkiem przyznaje, że żadna z dziedzin gospodarki w jego kraju nie skorzystała na wejściu do UE. -Narzekają wszyscy - mówi "Rz" Laszlo Vojda. W tym kraju po akcesji import żywności wzrósł o 30 procent, a eksport tylko o 7 procent.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę