Polacy pracują krócej niż obywatele innych krajów UE

13 października 2004

Polacy pracują zawodowo o kilka lat krócej niż obywatele pozostałych państw unijnych. Jeśli taka sytuacja będzie się utrzymywać to nasze emerytury w przyszłości będą bardzo niskie, a gospodarce może brakować rąk do pracy.

Takie wnioski z publicznej debaty, dotyczącej tych problemów przedstawiono na konferencji Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową i Polskiego Forum Strategii Lizbońskiej.

Irena Wóycicka, ekspert do spraw bezrobocia Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową powiedziała, że po 2010 roku Polska zacznie odczuwać pierwsze skutki starzenia się społeczeństwa.

W Polsce od początku lat dziewięćdziesiątych spada liczba urodzeń i wydłuża się przeciętne trwanie życia. W efekcie po 2010 roku spadać będzie liczba osób zdolnych do pracy a rosnąć liczba emerytów.

Z przedstawionych na konferencji danych wynika, że w 2030 roku prawie co czwarty mieszkaniec Polski będzie miał co najmniej 65 lat.
Dziś taki wiek osiąga co ósmy Polak.

W ocenie uczestników debaty, aby opóźniać wiek kończenia aktywności zawodowej Polaków trzeba prowadzić politykę uwzględniającą kształcenie ustawiczne oraz zapewniającą większą elastyczność organizacji i czasu pracy.

Z przedstawionych badań wynika, że przeciętny wiek kończenia aktywności zawodowej w krajach unijnych to obecnie 60,5 roku dla kobiet oraz 61 lat dla mężczyzn.

W Polsce kobiety pracują średnio niecałe 55 lat a mężczyźni niewiele więcej niż 58 lat.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę