aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Polsce nie grozi utrata funduszy z ISPA

2 maja 2003

Polsce nie grozi utrata pieniędzy z funduszu ISPA na ekologię – powiedział w środę, 30 kwietnia,  minister środowiska Czesław Śleziak. Z ogłoszonego we wtorek raportu NIK wynika, że z przyznanych Polsce 575 mln euro wykorzystano jedynie 0,15 proc. tej sumy, tj. 0,86 mln euro.

Kontrola NIK wykazała, że w latach 2000-2001 i w pierwszej połowie 2002 roku (okres, jaki objęła kontrola) Komisja Europejska zdecydowała, że może przyznać Polsce z funduszu ISPA 575 mln euro na realizację 23 projektów dotyczących ochrony środowiska. Według NIK stanowiło to około 60 proc. całkowitych kosztów realizacji tych projektów (930 mln).

Przedstawiciele Komisji Europejskiej na obradach Komitetu Sterującego Funduszu ISPA w Brukseli w kwietniu stwierdzili, że Polsce w żaden sposób nie zagraża utrata środków z Funduszu ISPA – powiedział w środę w programie TVP "Gość Jedynki" minister Śleziak.

Przypomniał, że – żaden kraj Unii Europejskiej nie wykorzystał 100 proc. funduszy, przeznaczonych na ochronę środowiska. Średnio – kraje wykorzystały 30 proc., a najwięcej wykorzystały 60 proc. Nikomu nie udało się wykorzystać 70 proc. środków. Mam nadzieję, że Polsce się to uda –  powiedział.  

Rzecznik Ministerstwa Środowiska Piotr Pukos podkreślił w rozmowie z PAP, że NIK podając liczbę 0,15 proc. jako wskaźnik wykorzystanych środków ISPA, uwzględniła w raporcie wyłącznie zakończone inwestycje, "te które były najłatwiejsze do zrobienia". W jego opinii, podawanie takich informacji to manipulowanie opinią publiczną.

Według Pukosa, rozpatrywanie projektów, zgłoszonych Komisji Europejskiej w ramach programu ISPA jest procesem długotrwałym i często ma wiele etapów, dlatego dokładne dane wykorzystanych środków będzie można podać dopiero około roku 2006. (Program ISPA to program pomocowy w zakresie ochrony środowiska w latach 2000-2006 dla państw kandydujących do UE)

Śleziak powiedział, że w sprawie środków ISPA – problem tkwi w mentalności urzędników, którzy myślą, że w Brukseli są wory pieniędzy. Tymczasem chodzi o to, by pisać dobre projekty, projekty na miarę XXI wieku – powiedział .

W negocjacjach akcesyjnych Polska uzyskała 9 okresów przejściowych (od 3 do 13 lat) w dziedzinach wymagających największych nakładów: m.in. w zakresie gospodarki wodno-ściekowej, kanalizacji i odpadów.

Według szacunków Ministerstwa Środowiska, do roku 2015 Polska ma przeznaczyć 40 mld euro na dostosowanie środowiska w Polsce do norm unijnych. Jeżeli tego nie uczyni – Polsce grożą kary, nakładane przez Komisję Europejską na tych, którzy nie przestrzegają unijnych zobowiązań.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę