Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Polscy budowlańcy kuszeni przez Czechy

23 kwietnia 2004

Tak jak czeskim hitem eksportowym do naszego kraju są Skody, tak, kto wie, czy polskim do Czech nie staną się wyroby budowlane i wyposażenia mieszkań.

W zeszłym roku sprzedaliśmy ich Czechom o blisko 21 proc. więcej niż rok wcześniej - za 98 mln dolarów. Nasz import takich materiałów z Czech spadł o ponad 2 proc. (do 106,9 mln dolarów). Wprawdzie wciąż mamy deficyt - wyniki psują nam "wyroby dla potrzeb budownictwa ze szkła" - ale rekordowo niski.

- Już wkrótce role mogą się odwrócić - mówi Remigiusz Górski, pierwszy sekretarz wydziału ekonomiczno-handlowego polskiej ambasady w Pradze, który udostępnił nam te dane. Ze statystyk wynika, że Czesi coraz chętniej kupują np. polską stolarkę budowlaną, czyli okna (także dachowe) i drzwi. W 2003 r. ich eksport wzrósł ponad 6,5-krotnie!

Już teraz hitem są artykuły wyposażenia mieszkań, takie jak meble, wyroby łazienkowe i płytki ceramiczne, które jeszcze do niedawna masowo importowaliśmy znad Wełtawy. W tej kategorii wyrobów mamy sięgającą 45 mln dolarów nadwyżkę w handlu z Czechami. Zapracowały na nią m.in. Cersanit i Ceramika Paradyż. Ta pierwsza firma sprzedała w ubiegłym roku do Czech swoje wyroby (głównie płytki, ale i urządzenia sanitarne) warte blisko 10 mln zł, a druga, obecna na rynku czeskim zaledwie od roku - 6,5 mln zł. Cersanit zwiększył wartość eksportu o prawie 40 proc. Podobnym wynikiem chwali się Fakro, światowy potentat w produkcji okien dachowych. - Czechy są dla nas perspektywicznym rynkiem, bo buduje się tu bardzo dużo domów z pochyłymi dachami - wyjaśnia dyrektor ds. eksportu Fakro Jacek Kulpa (nie chciał ujawnił wartości sprzedaży).

Fakro, Cersanit i Ceramika Paradyż przyjechały na odbywające się właśnie w Brnie największe czeskie targi budowlane (przeszło 1,5 tys. wystawców z 22 krajów). Są tu także tacy producenci stolarki budowlanej - Pol-Skone, Roto Frank, Classen-Pol, Brokat Fabryka Okien i Dako Fabryka Okien - i płytek ceramicznych, m.in. Cerrad i Ceramika Nowa Gala. Ta ostatnia firma, specjalizująca się w produkcji gresu technicznego, stawia pierwsze kroki na tym rynku, ale już udało jej się sprzedać swoje płytki do Browaru w Pilźnie. Odpowiadający za eksport w Nowej Gali Jacek Owczarczyk ocenia, że w tym roku jedna dziesiąta eksportu firmy trafi do Czech. Podwojenie eksportu zapowiada z kolei prezes Paradyża Leszek Wysocki, który liczy na "dobrą sytuację gospodarczą Czech i koniunkturę na rynku budowlanym".

Czeskie budownictwo od 2000 r. przeżywa bezustanny rozwój. W pierwszym kwartale 2004 r. produkcja w branży wzrosła o prawie 13 proc. Na podstawie liczby wydanych w ubiegłym roku pozwoleń budowlanych (około 180 tys.), ocenia się wartość tego rynku na około 250 mld koron, czyli blisko 7,7 mld euro. Zdaniem Remigiusza Górskiego boom w budownictwie Czesi zawdzięczają m.in. inwestycjom zagranicznym, usuwaniu szkód w infrastrukturze po powodzi z 2002 r. oraz rozbudowie autostrad czy metra.

Rządowe czeskie prognozy zapowiadają w latach 2005-2006 zwolnienie tempa wzrostu produkcji budowlanej do 5-6 proc. Po 1 maja rząd ma bowiem ograniczać wydatki budżetowe związane z programami rozwoju budownictwa. Ponadto wzrośnie VAT na usługi budowlane nie związane z mieszkaniami i zmniejszą się inwestycje na rynku nieruchomości komercyjnych (np. w centra handlowe). Czeskich przedsiębiorców niepokoi wysoki podatek dochodowego od firm. W Czechach wynosi on 28 proc., a w Polsce i na Słowacji - 19 proc. - Według opinii fachowców reprezentujących branżę budowlaną, to właśnie polskie i słowackie firmy będą największymi konkurentami dla czeskich firm budowlanych po rozszerzeniu Unii - mówi Górski.

Niewykluczone, że Czesi utrudnią życie firmom niemieckim, austriackim, holenderskim, włoskim i hiszpańskim. Rząd w Pradze negocjuje wprowadzenie ograniczeń w przepływie siły roboczej z tych krajów "w ramach retorsji za podobne ograniczenia wprowadzone wobec obywateli czeskich"


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę