aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

Polska chce rekompensat za zniesienie przez UE dopłat do eksportu rolnego

27 maja 2004

Polska zasygnalizowała że oczekuje od partnerów z Unii Europejskiej zadośćuczynienia, jeżeli UE zdecyduje się znieść dopłaty do eksportu rolnego w ramach porozumienia na forum Światowej Organizacji Handlu (WTO).

- W dyskusji miałem okazję zwrócić uwagę na specyficzne uwarunkowania polskiego rolnictwa w kontekście negocjacji WTO - powiedział wiceminister rolnictwa Jerzy Plewa po dyskusji z unijnymi kolegami w Brukseli.

- Nasz produkt krajowy brutto na mieszkańca jest niższy niż w Piętnastce, nawet bliższy wskaźnikowi na mieszkańca w najbardziej rozwiniętych krajach rozwijających się. Jeżeli się oferuje jakieś koncesje tym krajom, to trzeba brać pod uwagę tego typu uwarunkowania - podkreślił Plewa.

Przyznał też, że "mamy pewne obawy, jeśli chodzi o propozycje dotyczące chociażby MERCOSUR". Chodzi o negocjowaną przez Unię umowę o wolnym handlu ze wspólnym rynkiem czterech krajów Ameryki Południowej (Argentyny, Brazylii, Urugwaju i Paragwaju) i oferowane im koncesje w handlu rolnym, w tym np. w imporcie cukru.

Plewa podkreślił jednak, że rząd nie wypracował jeszcze ostatecznego oficjalnego stanowiska w sprawie oferty zniesienia dopłat do eksportu.

Najgłośniejsze dotąd zastrzeżenia wobec tej propozycji Komisji Europejskiej zgłosiło francuskie ministerstwo rolnictwa. Francja w największym stopniu korzysta z dopłat eksportowych UE.

- Prezentujemy nasze opinie na tym etapie, ale jest jeszcze wypracowywane stanowisko oficjalne - zastrzegł Plewa. Poinformował, że nad tym oficjalnym stanowiskiem pracuje "zespół międzyresortowy", którego on jest wiceprzewodniczącym.

- We wszystkich przekazach o stanowisku Unii akcent jest kładziony na to, co Unia może uczynić. Natomiast zapomina się o warunkach, które muszą być spełnione, aby Unia mogła to zrobić. Jej propozycje są aktualne tylko i wyłącznie pod warunkiem, że pozostali partnerzy również dokonają daleko idących koncesji na rzecz handlu światowego - przypomniał.

Plewa poinformował też, że unijna Rada ministrów rolnictwa, która zajmuje się także sprawami rybołówstwa, postanowiła powołać do życia regionalne komitety doradcze ds. rybołówstwa. Będą one doradzać Komisji Europejskiej w tej dziedzinie.

Powstanie m.in. Regionalny Komitet Doradczy Morza Bałtyckiego, w którym zasiądą przedstawiciele środowisk rybaków i przetwórców rybnych z państw członkowskich położonych nad tym akwenem.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę