Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Polska chce zanieczyszczać

8 listopada 2002

Polska oficjalnie poprosiła Unię Europejską o nowy okres przejściowy w ochronie środowiska. Pozwoliłby on zakładom energetycznym emitować nawet do końca 2013 roku więcej szkodliwych zanieczyszczeń niż dopuszczają nowe przepisy unijne.

Źródła dyplomatyczne w Brukseli poinformowały w czwartek, że prócz stanowiska negocjacyjnego w tej sprawie Polska przekazała informacje o wypełnianiu zobowiązań podjętych w chwili zamykania tego działu rokowań jesienią 2001 roku.

We wszystkich wypadkach główną barierą w dostosowaniach są oczywiście wysokie koszty nowoczesnych technologii chroniących środowisko, w które trzeba wyposażyć polskie zakłady przemysłowe, składowiska odpadów czy sieci wodociągowo-kanalizacyjne.

Rząd skrócił ze 157 do 66 listę zakładów, które na mocy ubiegłorocznych uzgodnień z Unią będą mogły dostosowywać się o trzy lata dłużej do wymogów unijnej dyrektywy o zintegrowanym zapobieganiu zanieczyszczeniom i ich kontroli (IPPC). Zacznie ona obowiązywać w 2007 roku i zakłady wpisane na listę będą miały prawo dostosowywać się do niej do 2010 roku. Są to głównie elektrociepłownie, zakłady chemiczne i składowiska odpadów, ale też na przykład zakłady drobiarskie – twierdzą polscy dyplomaci.

Z listy skreślono te, które albo nie potrzebują okresu przejściowego albo po prostu nie przesłały na czas wymaganych informacji.

Rząd przedłożył też szczegółowe plany dostosowywania do standardów unijnych właśnie składowisk odpadów. Już wcześniej wywalczył dla nich 8-letni okres przejściowy na dostosowanie i w 2012 roku wszystkie odpady powinny już trafiać na w pełni dostosowane składowiska. W 2007 roku powinno to być już 64 proc. Polscy dyplomaci nie potrafili powiedzieć, jak wysoki jest ten odsetek w tej chwili, ale wg źródeł unijnych jest "bardzo niski".

Przekazano też szczegółowe informacje o planach wdrażania unijnej dyrektywy o wodzie pitnej, w tym źródłach ich finansowania. Polska ma osiem lat na modernizację sieci wodociągowych i oczyszczalni ścieków, ale od razu musi zapewnić na przykład odpowiednią częstotliwość kontroli czystości wody.

Co do nowego okresu przejściowego, Polska chciałaby zapewnić zakładom energetycznym dodatkowe 5-10 lat po wejściu do Unii na dostosowanie do zaostrzonych w 2001 roku standardów emisji dwutlenku siarki, tlenków azotu i pyłów. Długość okresu przejściowego będzie zróżnicowana w zależności od potrzeb i możliwości finansowych zakładu i od rodzaju emisji.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę