Polska daje za wygraną ws. unijnej konstytucji?

24 marca 2004

Rząd nie upiera się już Nicei. Spotkanie premiera Leszka Millera z kanclerzem Gerhardem Schröderem jest tego kolejnym dowodem. Zmiana podyktowana jest prawdopodobnie postawą Hiszpanii, która nie zabiega już o rozwiązania ze szczytu w Nicei.

Przypomnijmy, na nicejskim szczycie zakładano rozwiązania korzystne dla Polski i Hiszpanii. Sprawa zaczęła się komplikować po wyborach parlamentarnych w Hiszpanii. Nowy premier elekt zapowiedział, że będzie zabiegał o jak najszybsze uchwalenie unijnej konstytucji. Najwyraźniej podobną drogę obrał teraz gabinet Millera.

Wczoraj premier spotkał się z Gerhardem Schröderem. Jak się okazuje, Miller za Niceę umierać już nie będzie, ale na propozycję Niemiec też się nie godzi – chce kompromisu. To słowo padło po spotkaniu ze Schröderem wielokrotnie. - Uznaliśmy, że kompromis jest nie tylko potrzebny, ale i możliwy - mówił Miller.

A co to mają być za ustępstwa? Widzimy możliwość znalezienia rozwiązań uzupełniających wagę Polski, nie rezygnując z metody podwójnej większości - powiedział Schröder. Modyfikacja proponowana przez kanclerza nieznacznie osłabi Niemcy, ale Polsce jednak nic nie da.

Jednocześnie Schröder przyznał, że o szczegółach nie rozmawiano. Być może jakieś konkrety zostaną ustalone w Brukseli - za kilka dni unijne spotkanie z udziałem Leszka Millera. Dodajmy, że metodę podwójnej większości jako system głosowania w Radzie Unii przewiduje projekt unijnej konstytucji. Przy jej zastosowaniu decyzje zapadałyby przy poparciu co najmniej połowy państw reprezentujących co najmniej 60 proc. ludności Unii.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę