aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Polska może dostać 12 mld euro

16 września 2004

W latach 2004-2006 Polska może otrzymać z budżetu unijnego 12 miliardów euro na modernizację infrastruktury, edukację i rozwój gospodarczy - powiedziała w środę w Olsztynie komisarz UE do spraw budżetu Michaele Schreyer.

Komisarz przyjechała do Olsztyna, by dowiedzieć się, jak wygląda współpraca transgraniczna na północno-wschodnim krańcu Unii. 200- kilometrowa lądowa granica między Polską a obwodem kaliningradzkim przebiega w całości wzdłuż województwa warmińsko-mazurskiego.

W tej chwili realizowany jest pakiet finansowy na lata 2004- 2006. Przewiduje on dla Polski 12 miliardów euro. Ważne jest, by wasz kraj przygotował dobre projekty i dobrze wykorzystał te pieniądze –  powiedziała na konferencji prasowej komisarz Schreyer.

Pokreśliła, że Polska przygotowała kilka ogólnych projektów. Generalnie dotyczą one rozwoju i modernizacji infrastruktury drogowej, ochrony środowiska, a także problematyki edukacyjnej i biznesowej. Komisarz powiedziała, że przyjechała na Warmię i Mazury, by zobaczyć, w jaki sposób tutejsza administracja zarządza pieniędzmi unijnymi. Przypomniała, że strona polska będzie musiała sporządzić raport o wykorzystaniu środków z budżetu unijnego.

Wicemarszałek województwa warmińsko-mazurskiego Bożena Wrzeszcz-Zwada powiedziała, że jest spokojna o wykorzystanie pieniędzy unijnych z tak zwanego Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego (ZPORR). Warmia i Mazury może w ciągu trzech lat otrzymać 182 milionów euro. "Jestem przekonana, że pieniądze zostaną bardzo dobrze wykorzystane, obawiam się nawet, że może ich zabraknąć" - oceniła Wrzeszcz-Zwada.

Przyszli beneficjenci ZPORR z Warmii i Mazur - samorządowcy, organizacje pozarządowe, fundacje, stowarzyszenia - złożyli 300 wniosków o dofinansowanie swoich projektów. Chodzi o modernizację i budowę dróg, oczyszczalni ścieków, budowę sieci informatycznych, szkolenia zawodowe i podnoszenie kwalifikacji pracowników. Beneficjent musi mieć 25 procent środków własnych. ZPORR tym się różni od innych programów unijnych, że ostateczne decyzje w sprawie dofinansowania projektów zapadają w województwach.

Pieniądze z programu mają służyć wzrostowi gospodarczemu regionów, decentralizacji zarządzania państwem, przekształceniom strukturalnym województw, wzrostowi urbanizacji, zwiększaniu poziomu wiedzy i dostępu do najnowocześniejszych technologii. W czwartek Komisarz Schreyer pojedzie na największe polsko- rosyjskie drogowe przejście graniczne w Bezledach i tam zapozna się z pracą służb granicznych oraz infrastrukturą przejścia. Tego samego dnia pojedzie do Kalinigradu, gdzie będzie rozmawiać o współpracy transgranicznej Obwodu z Unią.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę