aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Polska może potrzebować 59 lat na wyrównanie średniego poziomu UE

17 czerwca 2003

Aż 59 lat może potrzebować Polska na wyrównanie zaległości gospodarczych w stosunku do średniej unijnej, przy założeniu wzrostu PKB w naszym regionie o 2,9 proc. rocznie – wynika z raportu Economist Intelligence Unit (EIU)

Dla mniejszych krajów przystępujących do Unii Europejskiej w maju 2004 roku, takich jak Cypr, Malta i Słowenia, okres potrzebny do wyrównania zaległości gospodarczych będzie znacznie krótszy i może wynieść 20-30 lat.

Bardziej optymistyczny scenariusz zakłada średnioroczny wzrost PKB na mieszkańca w krajach przystępujących do UE na poziomie 3,8 proc. Skróciłoby to znacznie okres doganiania obecnych członków UE – powiedział Jacek Chwedoruk z banku inwestycyjnego Rothschild Polska podczas prezentacji raportu.

Raport EIU przedstawia konsekwencje powiększenia Unii Europejskiej. Został przygotowany we współpracy m.in. z bankiem Rothschild i firmą Accenture, która na potrzeby raportu przeprowadziła sondaż wśród 315 kierowników wyższego szczebla dużych firm z Europy, Azji i Ameryki.

Ankietowani uważają, że rozszerzenie UE wywrze pozytywny wpływ na zagraniczne inwestycje bezpośrednie w krajach przystępujących. Ponad połowa respondentów (52 proc.) wierzy, że rozszerzenie Unii będzie bodźcem zachęcającym do inwestycji na terenie nowych państw członkowskich – powiedział dyrektor marketingu Accenture, Maciej Markowski.

Z drugiej strony jednak tylko 21 proc. zarządzających twierdzi, że ich firmy będą inwestować nowy kapitał w krajach przystępujących i tylko 19 proc. ankietowanych uważa, że ich firmy będą kontynuować znaczące inwestycje w tych krajach.

Fakt, że stosunkowo niewielki procent firm wyraża chęć zainwestowania swojego kapitału w krajach przystępujących może być spowodowany tym, że ponad połowa ankietowanych firm już prowadzi działalność w tym regionie – uważa Markowski. Obecnie w Polsce prowadzi działalność około 900 zagranicznych firm.

Wyniki badania Accenture wskazują, że kadra zarządzająca przewiduje wzrost fuzji i przejęć po rozszerzeniu Unii. Prawie 2/3 respondentów przewiduje również poprawę w obszarze corporate governance.

Najwięcej na rozszerzeniu UE mogą skorzystać kraje przystępujące. Prawie połowa kadry zarządzającej (48 proc.) zapowiada wzrost ekonomiczny w tych krajach, podczas gdy tylko 28 proc. podobny wzrost przewiduje również w obecnych krajach członkowskich.

Zdaniem Chwedoruka z Rothschild Polska, po rozszerzeniu UE można spodziewać się stopniowego przenoszenia produkcji z krajów Europy Zachodniej do naszego regionu, gdzie są niższe koszty pracy.

Z kolei firmy działające na naszym terenie mogą przenosić się dalej na Wschód, gdzie te koszty są jeszcze niższe – powiedział.

Jego zdaniem, rozszerzenie UE może stanowić szansę dla polskich przedsiębiorców, którzy powinni jednak bardziej aktywnie przyglądać się możliwościom inwestycyjnym poza granicami kraju.

Polscy przedsiębiorcy będą mieli szansę przejmowania firm z krajów sąsiednich, co powinno dać im odpowiednią skalę i efektywność do konkurowania z firmami zachodnimi – uważa Chwedoruk.

W części poświęconej Polsce raport EIU zwraca uwagę na konieczność reformy finansów publicznych i oszczędności budżetowych w latach 2004-2006. Eksperci prognozują również wzrost kosztów pracy w Polsce z obecnych 3 do 4,2 euro za godzinę w 2007 roku.

Bardzo pozytywne dla nas jest jednak stwierdzenie, że wzrost kosztów pracy może zostać wyrównany wzrostem wydajności, co mogłoby się przełożyć w rezultacie na zwiększenie konkurencyjności Polski w porównaniu do takich krajów, jak Czechy i Węgry – powiedział Chwedoruk.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę