Polska może stracić 100 mln euro!

10 października 2005

Polska może stracić prawie 100 mln euro z unijnych funduszy, w tym ok. 60 mln euro w wyniku zagrożenia 19 projektów finansowanych z Phare 2003 - poinformowała w czwartek Małgorzata Mrozińska-Kruk z Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej (UKIE).

Centrum Informacyjne Rządu (CIR), w komunikacie wydanym po środowym posiedzeniu Rady Ministrów, poinformowało o zagrożeniu "w realizacji projektów finansowanych w ramach programów Phare 2000- 2003: Spójność Społeczna i Gospodarcza, Współpraca Przygraniczna, Sprawiedliwość i Sprawy Wewnętrzne oraz Rozwój Instytucjonalny". CIR podkreśliło przy tym, że środki z Funduszu Spójności zostały w pełni wykorzystane.

Według komunikatu, w wypadku projektu współfinansowanego z pieniędzy pochodzących z Phare 2000, zagrożenie zwrotem zainwestowanych już środków wynika z wcześniejszych zobowiązań rządu. W przypadku projektów na lata 2001-2002 zagrożenia spowodowane są przede wszystkim opóźnieniami w ich realizacji, a środki z Phare 2003 są zagrożone z powodu opóźnień w przygotowaniu dokumentacji przetargowych.

"Na 1 października 2005 r. zidentyfikowano 19 najbardziej zagrożonych procedur przetargowych Phare 2003 Rozwój Instytucjonalny. Beneficjentami projektów, które obarczone są największym ryzykiem utraty środków Phare 2003 są: Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Główny Urząd Geodezji i Kartografii, Główny Urząd Statystyczny, Ministerstwo Finansów, Ministerstwo Gospodarki i Pracy, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ministerstwo Sprawiedliwości, Ministerstwo Zdrowia, Państwowy Instytut Weterynarii w Puławach, Ministerstwo Polityki Społecznej" - głosi komunikat CIR.

Według Mrozińskiej-Kruk, te właśnie projekty grożą utratą 60 mln euro.

Zagrożenie jest tym poważniejsze, że - jak czytamy w komunikacie - Komisja Europejska, mimo składanych przez stronę polską wniosków, nie zgodziła się na przedłużenie okresu realizacji projektów.

W komunikacie CIR przywołana jest również opinia Ministerstwa Gospodarki i Pracy, według którego realizacja techniczna tych projektów nie jest zagrożona, a wnioski kierowane do Komisji Europejskiej wynikają z wątpliwości co do możliwości wypłaty środków z Phare w terminie wydatkowania pieniędzy.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę