Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Polska może stracić na rozszerzeniu UE

24 lutego 2004
"Nasz Dziennik" zauważa, że Polska może stracić ogromne pieniądze, ponieważ przystępując do Unii Europejskiej musiała wypowiedzieć traktat handlowy z Rosją, który gwarantował nam klauzulę najwyższego uprzywilejowania w handlu ze wschodnim sąsiadem.

Bez tej umowy polskim towarom grozi obłożenie wysokimi stawkami celnymi skutecznie blokującymi dostęp do ponad 140 milionowego rynku rosyjskiego.

Obecne i przyszłe kraje członkowskie Unii wzywają teraz Rosję do bezwarunkowego rozszerzenia zawartego z Unią porozumienia o współpracy i rozwoju na 10 nowych państw, które do niej przystępują. Dziennik zauważa, że jeśli zawarta w 1997 roku między Brukselą a Moskwą umowa nie obejmie Polski, grożą nam milionowe straty w handlu z Rosją.

Bruksela, wzywając Rosję do zgody na rozszerzenie tej umowy, nie zawarła jednak w swoim apelu, na wniosek Francji i kilku innych państw, zapowiedzi ewentualnych sankcji, gdyby Moskwa nie chciała zastosować się do unijnych sugestii - przestrzega gazeta.

W tej sytuacji Moskwa może nie zgodzić się na rozszerzenie porozumienia. Zatem po 1 maja tego roku - pisze "Nasz Dziennik" - towary z obecnych państw członkowskich Unii wjeżdżałyby do Rosji na dotychczasowych preferencyjnych zasadach, podczas gdy polskie produkty byłyby obłożone karnymi cłami.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę