Adama_1-15.08.2020
Bayer_dekalb_lipiec_2020

Polska przeciwna dyrektywie UE

6 grudnia 2004

Polska sprzeciwia się przepisom projektu unijnej dyrektywy, według której kraje członkowskie będą zobowiązane do ograniczania zużycia energii elektrycznej o 1 proc. rocznie. Dyrektywa jest jednym z elementów polityki wspólnotowej, która ma ograniczyć, sięgające 50 proc., uzależnienie UE od importu surowców i paliw energetycznych.

Wypełnienie przepisu o 1-proc. ograniczeniu zużycia energii jest dla Polski trudne do przyjęcia. Biorąc pod uwagę nasze opóźnienie w rozwoju gospodarczym w stosunku do wielu krajów UE, zakładamy, że wzrost gospodarczy będzie się dla nas wiązał ze wzrostem zużycia energii – mówił Zbigniew Kamieński z Ministerstwa Gospodarki i Pracy podczas międzynarodowej konferencji za temat efektywności energetycznej, zorganizowanej przez Krajową Agencję Poszanowania Energii.

Chodzi o projekt dyrektywy w sprawie efektywności końcowego użytkowania energii oraz usług energetycznych, która w obecnym kształcie zawiera indykatywne przepisy narzucające poszczególnym krajom zmniejszenie zużycia energii elektrycznej.

Dyrektywa, która ma obowiązywać pod koniec przyszłego roku, jest jednym z dokumentów regulujących politykę energetyczną UE. Celem wspólnotowej strategii jest kontrola popytu na paliwa i energię poprzez utworzenie wspólnego rynku energii elektrycznej i gazu, wprowadzenie podatków energetycznych, wdrażanie programów oszczędności energii i nowych technologii. Wynika z wysokiego, sięgającego ok. 50 proc., uzależnienia UE od importu surowców i paliw energetycznych. Ocenia się, że po 2020 roku aż 70 proc. nośników energii będzie pochodzić z importu, jeśli nie zostaną podjęte odpowiednie działania.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę