aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

Polska Rada Rolna apeluje do rolników

5 czerwca 2003

Polska Rada Rolna apeluje do rolników o powszechny udział w referendum w sprawie przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.

"Środowiska, które reprezentujemy w Polskiej Radzie Rolnej, czują się odpowiedzialne za to, aby w kwestii akcesji do Unii Europejskiej każdy producent rolny mógł podjąć w pełni świadomą decyzję" –  napisano w apelu przekazanym w środę PAP przez prezydium Rady.

Zdaniem Rady przed Polską otworzyła się historyczna szansa budowania jednej, wspólnej i silnej Europy, która będzie mogła stanąć w jednym szeregu z innymi regionami świata. "Od nas zależy, jaką drogę wybierzemy – czy zaakceptujemy ustalenia podjęte w Kopenhadze oraz kierunki realizowane w ramach Wspólnej Polityki Rolnej, czy też będziemy się starać rozwiązywać trudne problemy rolnictwa we własnym zakresie, decydując się na pełną autonomię" – przypomniała Polska Rada Rolna.

Niezależnie od obaw i końcowej decyzji, jak będzie się głosować, należy wziąć udział w referendum – argumentuje Rada.

"Zdajemy sobie sprawę z tego, że propozycje włączenia się Polski do zjednoczonej Europy budzą wiele różnorodnych obaw i wątpliwości. Aby podjąć właściwą decyzję, trzeba dokonać bilansu strat i zysków, szans i zagrożeń, zarówno w swoim środowisku, jak i we własnym gospodarstwie i rodzinie. Przede wszystkim jednak trzeba wziąć udział w tym doniosłym wydarzeniu, jakim jest referendum przedakcesyjne" – pisze Rada w apelu.

Organizacje, które tworzą Polską Radę Rolną, przedstawiły już swoje suwerenne stanowiska w sprawie akcesji, które są zasadniczo odmienne.

"Takie są jednak reguły demokracji. Polska Rada Rolna ma jednakże świadomość, że o naszej przyszłości zdecyduje wola większości. W związku z tym Polska Rada Rolna apeluje o niezawodne i powszechne uczestnictwo rolników w referendum" – napisano w apelu.

Polska Rada Rolna skupia większe polskie organizacje rolnicze. Jej szefem jest kolejno – przez pół roku – jeden z przewodniczących związków do niej wchodzących. Obecnie szefem Rady jest Marian Sikora z Federacji Związków Producentów Rolnych.

W skład Rady wchodzą Krajowa Rada Spółdzielcza, Krajowy Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych, Związek Zawodowy Rolnictwa "Samoobrona", NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność", Federacja Związków Producentów Rolnych, Krajowa Rada Izb Rolniczych, Federacja Związków Pracodawców – Dzierżawców i Właścicieli Rolnych, Związek Zawodowy Pracowników Rolnych w RP, Związek Zawodowy Centrum Narodowe Młodych Rolników i Związek Zawodowy Rolników "Ojczyzna".


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę