Polska zakończy negocjacje z UE w tym roku

13 września 2002

Według premiera Leszka Millera, zasadniczy cel Polski – zakończenie negocjacji z Unią Europejską w 2002 roku – zostanie osiągnięty bez przeszkód.

Premier podczas czwartkowego spotkania z przedstawicielami mediów lokalnych podkreślił, że jeśli nic się nie zdarzy po stronie partnerów UE, to 12-13 grudnia tego roku na szczycie w Kopenhadze zapadną decyzje o rozszerzeniu UE. – To będzie data symboliczna – powiedział Miller, przypominając o dacie wprowadzenia stanu wojennego w Polsce.

Premier przypomniał, że w marcu przyszłego roku w Atenach zostanie przyjęty traktat akcesyjny i od tego czasu "jest przestrzeń" na przeprowadzenie referendum, w którym Polacy odpowiedzą na pytanie, czy na wynegocjowanych warunkach chcą przystąpić do Unii.  Po raz kolejny premier opowiedział się za tym, aby referendum takie odbyło się w maju 2003 roku, gdyż – jego zdaniem – jest to termin optymalny. 

Podkreślił, że będzie czas na szczegółowe poinformowanie opinii publicznej o wszystkim, co się wiąże z UE i o warunkach akcesji, a ponad to maj jest  miesiącem wielkich symboli: Konstytucji 3 Maja i zakończenia II wojny światowej.

Miller podkreślił ogromną rolę mediów w procesie informowania o UE. Nie chodzi o to, aby za wszelką cenę dążyć do poparcia referendum, ale by dostarczyć jak najwięcej wiedzy o szansach i zagrożeniach, aby Polacy podejmowali decyzję świadomie i nie mieli wrażenia, że są manipulowani czy oszukiwani –  wyjaśnił.

Premier dodał, że rząd jest wielkim zwolennikiem włączenia Polski do UE. Zaznaczył przy tym, że tego rodzaju decyzje podejmuje się rzadko i mają one ogromne konsekwencje dla narodu.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę