Polskie firmy wykorzystały fundusze PHARE 2001 w prawie 100 proc.

17 lutego 2004

W ramach unijnego programu PHARE 2001 zawarto kontrakty na 97 proc. kwot, które były do wykorzystania - poinformował na poniedziałkowej konferencji prasowej podsekretarz stanu w Urzędzie Komitetu Integracji Europejskiej Tadeusz Kozek.

Kwota do wykorzystania z roku 2001 wynosiła 468,45 mln euro.

Niewykorzystana pula środków pochodzi przede wszystkim z oszczędności powstałych w procesie zamówień publicznych, gdy uzyskiwane ceny były niższe od planowanych.

Pieniądze z programu PHARE wydawane są w taki sposób, że przez pierwsze dwa lata można zawierać umowy na wykonanie kontraktów w ramach programu, po czym pozostaje rok na wydanie środków - przypomniał Kozek.

Przedstawiciele instytucji koordynujących wykorzystanie funduszy PHARE poinformowali, że w ramach programów PHARE mają być współfinansowane m.in. obwodnica Torunia, obwodnica Kutna, droga przez Włocławek, czy rozbudowa centrum Zamościa.

Przedstawiciele UKIE poinformowali również, że w latach 1990-2003 Polska w ramach funduszy PHARE otrzymała łącznie kwotę 3 mld 916 mln euro. W ramach zakończonych programów 1990-1999 Polska wykorzystała środki w wysokości 94 proc. Późniejsze programy są w trakcie realizacji.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę