Adama_artemisgoltix_15.02-30.03

Poprawią błędy - dostaną pieniądze

13 lipca 2005

Minął termin składania wniosków o wsparcie z programu "Odnowa wsi oraz zachowanie i ochrona dziedzictwa kulturowego". Teraz trwa ich sprawdzanie. Okazuje się, że żaden dokument nie został wypełniony poprawnie.

Gminy mogły przesyłać podania do 30 czerwca bieżącego roku. Aby ubiegać się o dotację refinansującą, musiały uzyskać co najmniej trzy na siedem punktów. 

 - Braliśmy pod uwagę dochód podatkowy gminy w przeliczeniu na jednego mieszkańca - im był on niższy, tym więcej punktów można było uzyskać - mówi Alicja Zdziarska z Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego. - Uwzględnialiśmy też stopień bezrobocia, kryterium atrakcyjności turystycznej i kryterium regionalne. 

 Nie wszystkie gminy zdecydowały się ubiegać o wsparcie. Mimo to, do Urzędu Marszałkowskiego trafiło aż 170 wniosków. - Cieszy mnie fakt, że w tak wielu sołectwach ludzie chcą działać, wykazują inicjatywę, by wszystkim żyło się coraz lepiej - mówi Alicja Zdziarska. Dokumenty zostały już wprowadzone do systemu. Okazało się jednak, że ich wypełnianie sprawiało duże problemy. - Każdy z wniosków, który otrzymaliśmy zawiera błędy. Mamy tylko trzy miesiące na ich dokładną weryfikację, dlatego to my będziemy kontaktować się z przedstawicielami gmin w celu uzupełnienia bądź poprawienia podań - zaznacza Zdziarska. 

 Środki na dofinansowanie będą wynosiły ponad 21 milionów złotych. Kwota zostanie podzielona pomiędzy gminy, które przedstawiły najciekawsze propozycje i zgromadziły najwięcej punktów. 

 - W Sarnowie znajdują się zabytkowe grobowce megalityczne. Kiedyś stanowiły główną atrakcję turystyczną, teraz są w fatalnym stanie. Marzymy o tym, by je odrestaurować - mówi Agnieszka Śnieżawska z Urzędu Miasta i Gminy Lubraniec. Inny pomysł na wykorzystanie dotacji ma sołtys wsi Wesoła Lipka. - Chcielibyśmy naszej młodzieży zorganizować wolny czas. Pieniądze z programu przeznaczylibyśmy na budowę boiska sportowego. Pomysłów mamy dużo więcej, ale niestey barierą zawsze są pieniądze.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę