CTR_80917FestiwalZupSwiata_250817_750

Potrzebny jak księgowa

13 maja 2004

W Polsce pracuje na razie 775 ekspertów od spraw europejskich, a w szczególności funduszów. W Lubuskiem zatrudnienie znalazło około 3 proc. konsultantów. Wśród nich przeważają kobiety.

Konsultantem funduszy europejskich (KFE) może zostać osoba, która ma co najmniej średnie wykształcenie i planuje zająć się lub już się zajmuje przygotowywaniem i zarządzaniem projektami Unii Europejskiej. Tytuł konsultanta zdobywa się w ramach programu kształcenia i akredytacji kadr Unii Europejskiej. Głównym koordynatorem programu w Europie jest Instytut Biznesu, który posiada międzynarodowy certyfikat. Celem programu jest stworzenie profesjonalnego zaplecza ekspertów, którzy będą wiedzieli jak przygotować i zarządzać projektami Unii, by Polska nie straciła ani złotówki z zaplanowanych dla nas przez Brukselę pieniędzy.

Sto wizytówek

Aby w pełni korzystać z możliwości rozwoju w ramach programu KFE trzeba uzyskać akredytację na konsultanta funduszy europejskich, którą nadaje rada akredytacyjna. Tylko akredytowani konsultanci mogą zwiększać swoje kompetencje zdobywając cztery stopnie wtajemniczenia: konsultant funduszy europejskich, starszy konsultant, trener konsultant, ekspert rady akredytacyjnej. Przysługuje im także prawo do uczestnictwa w szkoleniach, przedsięwzięciach edukacyjnych, studiach podyplomowych, warsztatach, konferencjach.

Jak uzyskać akredytację? Na akredytację I stopnia trzeba zdać test z wiedzy ogólnej o UE, funduszach i programach UE, udokumentować samodzielne przygotowanie m.in. jednego projektu, który otrzymał dofinansowanie lub został przyjęty pod względem formalnym, uzyskać pisemne referencje od co najmniej jednego beneficjenta, złożyć wymagane dokumenty. W przypadku starań o zdobycie akredytacji stopnia drugiego i wyższych trzeba spełnić inne określone wymagania. Akredytacja udzielana jest na czas nieokreślony z corocznym sprawdzaniem kompetencji konsultantów. Konsultant otrzymuje certyfikat akredytacyjny, odznakę konsultanta KFE i 100 wizytówek.

Więcej w dużych miastach

Wśród konsultantów, jak na razie, przeważają kobiety. 93 proc. wszystkich ekspertów to osoby z wyższym wykształceniem. 26 proc. nie ukończyło jeszcze 25 roku życia. Najwięcej pracuje w dużych miastach. W Lubuskiem jest ich 3 proc. Ponad połowa pracuje w sektorze prywatnym, w branży usługowej. Konsultanci znajdują zatrudnienie w firmach konsultingowych, w różnego rodzaju instytucjach administracji publicznej, otrzymują propozycje współpracy z Instytutu Biznesu przy opracowywaniu poszczególnych projektów.

- Konsultant jest potrzebny jak główna księgowa w firmie - podkreśla Krzysztof Olek, dyrektor zarządzający Instytutem Biznesu. - To zawód z przyszłością kształcący ekspertów z dziedziny Unii Europejskiej, których umiejętności są ciągle weryfikowane i doskonalone.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę