aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Pozostałe rynki

27 marca 2003

CHMIEL

Regulacje na rynku chmielu w UE obejmują:

  • dotacje dla producentów,
  • certyfikację chmielu i produktów chmielowych,
  • rejonizację upraw,
  • handel z krajami spoza UE;
  • rejestrację umów kontraktacji, dostawy i sprzedaży zawartych pomiędzy producentem chmielu a nabywcą chmielu oraz faktur potwierdzających przeniesienie własności chmielu.

Chmiel uprawiany w krajach UE podlega certyfikacji151, o ile trafia do obrotu handlowego. Certyfikacją zajmują się instytucje, do których powołania są zobligowane państwa członkowskie. W Polsce funkcje te pełnić będzie Inspekcja Handlowa Artykułów Rolno-Spożywczych. Do obrotu można wprowadzić jedynie:

  • chmiel produkcji krajowej i jego produkty, na które wydano certyfikat;
  • chmiel lub produkty chmielowe pochodzące z importu, o ile wydano na nie świadectwo równoważności zgodne z krajowym certyfikatem;
  • produkty chmielowe wytworzone z chmielu importowanego, na które wydano certyfikat;
  • zizomeryzowane produkty chmielowe;
  • chmiel lub produkty chmielowe w małych opakowaniach przeznaczone do sprzedaży osobom fizycznym, na ich własny użytek.

Certyfikat wydaje się:

  • na chmiel, jeżeli:
    - został zebrany w określonych rejonach uprawy,
    - spełnia minimalne wymagania jakościowe, potwierdzone badaniami laboratoryjnymi,
  • na produkt chmielowy, z wyjątkiem produktu zizomeryzowanego, jeżeli:
    - został wytworzony z chmielu lub produktu chmielowego, na który wydano certyfikat lub świadectwo równoważności,
    - został wytworzony w procesie obróbki, nadzorowanym przez inspektora,
    - zawartość alfa kwasów w produkcie chmielowym jest nie mniejsza niż w składnikach, z których został wytworzony.

Certyfikaty wydawane są do 31 marca następnego roku po zbiorze. Zawierają one: nazwę odmiany, określenie "chmiel certyfikowany zaziarniony" lub "chmiel certyfikowany niezaziarniony", wyszczególnienie ilości opakowań oraz ich numerów z podaniem masy netto, informacje o kraju i rejonie uprawy, roku zbioru oraz numer certyfikatu i datę jego wystawienia.

W systemie uproszczonym kwota dopłat na chmiel będzie włączona do tzw. koperty krajowej.

LEN I KONOPIE NA WŁÓKNO

Wsparcie dla producentów słomy lnianej i konopnej

Od sezonu 2001/02 len i konopie uprawiane na włókno zostały włączone do systemu wsparcia bezpośredniego upraw polowych, do którego należą zboża, rośliny oleiste i wysokobiałkowe.

W przypadku konopi tylko te gatunki uprawiane na terytorium UE mogą otrzymać wsparcie, w których zawartość tetrahydrocannabinolu (TTC) w suchej masie nie przekracza 0,2%. Państwa członkowskie zobligowane są również do wdrożenia szczegółowego systemu kontroli upraw konopi na co najmniej 30% ogólnego areału uprawy, dla którego złożono podania o płatności do powierzchni.

Wsparcie dla przetwórstwa

W UE oprócz producentów słomy lnianej i konopnej wspierani są pierwsi przetwórcy lnu i konopi. Wyróżnia się dopłaty do włókna krótkiego lnu i konopi oraz włókna długiego lnu.

Jednakże aby pozyskiwane włókno krótkie było wysokiej jakości uzależniono wypłatę dotacji dla przetwórców od ilości zanieczyszczeń i łusek, które to włókno posiada.

I tak włókno krótkie lniane i konopne kwalifikuje się do wsparcia tylko jeśli zawiera nie więcej niż 7,5% zanieczyszczeń. Dla okresu 2001/02 do 2003/04 państwa członkowskie mogą przyjąć nieco szerszy przedział tolerancji dla zanieczyszczeń i dla przetwórstwa ulokowanego na tradycyjnych rynkach zbytu stosować dopłaty do:

  • krótkiego włókna lnu zawierającego od 7,5% do 15% zanieczyszczeń i łusek,
  • krótkiego włókna konopnego zawierającego od 7,5% do 25% zanieczyszczeń i łusek.

W celu utrzymania tradycyjnej produkcji włókna długiego lnu pomoc finansowa przewidziana dla pierwszego przetwórcy będzie systematycznie zwiększana, aby rekompensować stopniowo obniżane dotacje bezpośrednie wypłacane do hektara dla producentów.

I tak kwota dopłat przyznawana na tonę włókna wynosi:

  • W przypadku włókna długiego lnianego: -100 EURO w roku 2001/02,
    - 160 EURO w latach 2002/03 do 2005/06,
    - 200 EURO począwszy od roku 2006/07.
  • W przypadku włókna długiego lnianego:
    - 90 EURO w latach 2001/02 do 2005/06.

Dla zapewnienia racjonalnego poziomu produkcji włókna długiego i krótkiego w poszczególnych państwach członkowskich wprowadzono tzw. maksymalne gwarantowane ilości dla włókna długiego i krótkiego, czyli inaczej mówiąc kwoty produkcyjne na włókno produkowane w UE. Kwoty te rozdzielono następnie na poszczególne państwa członkowskie. Przy ustalaniu kwot brano pod uwagę średnie powierzchnie upraw lnu i konopi w UE z ostatnich lat odzwierciedlające faktyczne wielkości obszarów produkcyjnych pomnożonych przez średnią wydajność włókna osiąganą z ha.

Dopuszczalny jest transfer słomy włóknistej z jednego państwa do drugiego w celu jej przetworzenia. Państwa członkowskie mogą również dokonywać konwersji włókna krótkiego na długie. Wykorzystuje się do tego specjalny przelicznik stanowiący odpowiednik l tony włókna długiego lnu na 2,2 tony włókna krótkiego lnianego lub konopnego.

SUSZE PASZOWE

Rynek suszy paszowych w UE obejmuje susz z zielonki oraz z innych roślin pastewnych uprawianych na gruntach ornych, skoszonych i rozdrobnionych przed wysuszeniem. Susz zielony, uzyskany ze świeżej masy roślin pastewnych, lucerny, esparcety, koniczyny, łubinu jest cenną paszą najczęściej używaną jako składnik mieszanek dla bydła, trzody chlewnej i drobiu. W zależności od metody suszenia - na słońcu lub sztucznie gorącym powietrzem różnicowana jest pomoc finansowa wypłacana dla producentów. Dopłata do suszu suszonego na słońcu wynosi 38,64 EURO/t, natomiast do suszu suszonego sztucznie, ze względu na znacznie wyższe koszty produkcji wynosi prawie dwukrotnie więcej - 68,83 EURO/t. Pozytywną cechą suszu zielonego uzyskiwanego w suszarniach mechanicznych jest jego rozdrobnienie, co umożliwia jego szerokie zastosowanie.

W Polsce ze względu na warunki atmosferyczne produkuje się jedynie susz suszony w specjalnie do tego przystosowanych suszarniach. Dopłaty do produkcji suszu paszowego przysługują przetwórcom, którzy są zarejestrowani w odpowiedniej instytucji danego kraju członkowskiego. Rejestracji podlegają zakłady przetwórcze, w których przeprowadza się sztuczne suszenie zielonki. Zakłady muszą spełniać określone normy (temperatura na wlocie do bębna suszarni nie może być niższa niż 350°C, maksymalny czas suszenia - 3 godziny).

Wyprodukowany susz musi spełniać określone wymagania jakościowe. Zawartość białka w suchej masie nie może być niższa niż 15%, natomiast wilgotność nie może być wyższa niż 12-14% w zależności od rodzaju produktu.

TYTOŃ

Wspólna organizacja rynku tytoniu w UE została wprowadzona w 1970 r. Obejmuj tytoń nieprzetworzony i odpady tytoniowe oznaczone kodem taryfy celnej CN 2401. Rynek tytoniu jest regulowany poprzez:

  • kwoty produkcji,
  • wysokość dopłat bezpośrednich,
  • regulacje handlu z krajami trzecimi,
  • instrumenty kontrolne,
  • wykup kwot.

Tytoń dostarczony do wstępnego przetworzenia musi spełniać obowiązujące w handlu minimalne normy jakościowe i wykazywać cechy typowe dla odmiany. Ponadto, płatności w UE są przyznawane tylko na rejestrowane odmiany tytoniu. W ostatnich latach, w odpowiedzi na zmieniające się preferencje konsumenta, nastąpiła restrukturyzacja odmianowa w produkcji tytoniu (nastąpił znaczący wzrost udziału tytoni jasnych w produkcji ogółem) oraz idąca za tym restrukturyzacja zaplecza produkcyjnego (zmiany w technologii produkcji, zbioru i suszenia liści).

W systemie uproszczonym kwota dopłat na tytoń będzie włączona do tzw. koperty krajowej.

Zarówno na rynku tytoniu jak i chmielu istnieją przepisy określające: warunki niezbędne do uzyskania uznania przez grupę producentów, cele i zadania oraz zasady funkcjonowania grup, a także limity wsparcia.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę