A_john_dere _023
a_bio-expo_ptak_750

Premier Czech w Warszawie

5 września 2002

Wczoraj przybył do Warszawy - na zaproszenie premiera Leszka Millera - szef czeskiego rządu Vladimir Szpidla. Rozmowy obu premierów koncentrowały się na następujących tematach: integracja europejska, rozszerzenie NATO oraz współpraca gospodarcza Polski i Czech. 

Środa była pierwszym dniem oficjalnej wizyty premiera Czech w Polsce. To jego pierwsza wizyta zagraniczna od czasu objęcia urzędu premiera. Obaj politycy podkreślali, że świadczy to o znakomitych, ponadstandardowych kontaktach Polski i Czech.

Miller i Szpidla zgodzili się, że współpraca Polski i Czech, a także całej Grupy Wyszehradzkiej, powinna być bardziej intensywna, zwłaszcza w kontekście zbliżającego się finału negocjacji z Unią Europejską. Premierzy zgodzili się także, że oba kraje powinny koordynować działania związane z przygotowaniem do referendów akcesyjnych. 

Polski premier zaznaczył, że mimo dobrej współpracy gospodarczej obu krajów istnieje w tej dziedzinie jeszcze wiele rezerw. Zaznaczył, że obroty handlowe Polski i Czech przekraczają 3 mld dolarów, ale po stronie polskiej deficyt handlowy wynosi około 300 mln dolarów. Czechy są siódmym parterem handlowym Polski.

Premier Miller przekazał wyrazy współczucia i solidarności od władz i narodu polskiego w związku z katastrofalną powodzią, która w sierpniu dotknęła Czechy. Szef polskiego rządu wyraził też gotowość dalszej współpracy i niesienia pomocy ofiarom kataklizmu.

Premier Czech spotkał się również z marszałkiem Sejmu Markiem Borowskim i wicemarszałkiem Senatu Kazimierzem Kutzem. Głównym tematem tych spotkań była ostatnia powódź, która dotknęła Czechy.   


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę