aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Premier Miller i kanclerz Schröder w Łodzi

5 czerwca 2003

Premier Leszek Miller spotkał się 4 czerwca br. w Łodzi z przebywającym z jednodniową roboczą wizytą w Polsce kanclerzem Niemiec Gerhardem Schröderem. Rozmowy szefów rządów Polski i Niemiec poświęcone były przede wszystkim kwestiom związanym z integracją Polski z Unią Europejską, w kontekście zbliżającego się referendum akcesyjnego w Polsce, kończących się prac Konwentu Europejskiego nad Traktatem Konstytucyjnym Unii oraz zbliżającego się szczytu państw UE w Salonikach.

Premier Leszek Miller potwierdził znaczenie, jakie ma dla Polski utrzymanie rozstrzygnięć ze szczytu w Nicei, odnoszących się do reprezentacji państw w instytucjach Unii Europejskiej. Podkreślał też, że kontakty łączące Polskę z krajami Unii powinny się umacniać. Podczas spotkania premier Miller i kanclerz Schröder rozmawiali również o sytuacji politycznej i gospodarczej w obu krajach oraz o polsko-niemieckich stosunkach dwustronnych, które – w opinii obu polityków – są znakomite. Leszek Miller pogratulował również Gerhardowi Schröderowi podjęcia śmiałej decyzji o przeprowadzeniu w Niemczech reform socjalnych i ekonomicznych w ramach programu Agenda 2010, wskazując, że przed Polską stoi wiele podobnych wyzwań.

Rozmowy szefów rządów Polski i Niemiec dotyczyły także sytuacji międzynarodowej, m.in. przebiegu szczytu G-8 w Evian; wizyty prezydenta Stanów Zjednoczonych G. W. Busha w Polsce oraz rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie Iraku.

Spotkanie premiera RP i kanclerza Niemiec z władzami samorządowymi i mieszkańcami Łodzi oraz przedstawicielami świata nauki, kultury, polityki, środowisk gospodarczych i akademickich poświęcone było kwestiom integracji Polski z Unią Europejską. Szef polskiego rządu podkreślił, że przed Polakami stoi jedno z najważniejszych wydarzeń. Nie po raz pierwszy w historii Polacy stają przed ważnym dla nich wyborem – mówił Leszek Miller w swoim wystąpieniu. Wybieraliśmy przyjaciół i sojuszników, ale czasem nasz wybór wywoływał gniew innych. Wybieraliśmy najbardziej postępową konstytucję w Europie, ale odebrano nam wolność. Wybraliśmy niepodległość po I wojnie światowej, ale stała się ona niebezpieczna dla innych. Wybraliśmy solidarność i demokrację w 1989 roku, ale ta droga okazała się trudniejsza, niż sądziliśmy. Ale te wybory były właściwe i dobre dla Polaków – mówił premier podkreślając, że przed Polską stoi kolejny wybór, jeden z najważniejszych w historii. – Europa już powiedziała Polsce „tak” – akcentował Leszek Miller. Mówiła „tak”, kiedy rodziła się idea rozszerzenia Unii Europejskiej o państwa Europy Środkowo-Wschodniej, kiedy rozpoczęliśmy i kiedy zakończyliśmy negocjacje w Kopenhadze, mówiła „tak” gdy podpisywałem w imieniu polskiego rządu Traktat Akcesyjny w Atenach. Jeśli Europa powiedziała nam „tak”, powiedzmy „tak” Europie – apelował premier. Spełnią się wielkie marzenia Europejczyków o kontynencie bez granic, kontynencie państw, które ze sobą współpracują, żyją w pokoju i budują dostatek Europy i każdego z jej państw – mówił.

Szef polskiego rządu w swoim wystąpieniu podziękował też za wkład Niemiec w wynegocjowanie przez Polskę tak korzystnych warunków członkostwa w Unii Europejskiej. Podkreślił również rolę Niemiec w sukcesie procesu rozszerzenia Wspólnoty.

Podczas spotkania mówiono także o sytuacji gospodarczej i politycznej w obu krajach, o łączących nas wzajemnych kontaktach, o przyszłości i współpracy Polski i Niemiec w Unii Europejskiej. Ale prawdziwie mocny fundament naszych kontaktów może być zbudowany na przyjaźni ludzi, obywateli Polski i Niemiec, na zrozumieniu i poszanowaniu partnerstwa, chęci do współpracy i przyjaźni. Takie relacje budujemy i będziemy budować – zapewnił Leszek Miller. My Polacy jesteśmy dumnym narodem i dumnym państwem. Zbudowaliśmy wielki potencjał, który powinien być pomnożony i wykorzystany dla dobra Polski i Europy. Stać nas na realizację tego zdania i zbudowanie Polski o jakiej marzymy. Ten historyczny czas właśnie nadchodzi, a najbliższe dni zadecydują o przyszłości naszego kraju. Wybierzmy dobrą przyszłość dla nas wszystkich i dla Rzeczpospolitej – poprosił premier.

Łódź to miasto, które opiera się na duchu porozumienia między narodami. Wśród wielu religii i narodowości także Niemcy wywarli wpływ na jego oblicze. Przyjechałem do Łodzi, do mojego przyjaciela Leszka Millera, którego poznałem podczas procesu negocjacji, jako dobrego Europejczyka, który z uporem reprezentował interesy Polski – mówił Gerhard Schröder. Polska stoi przed historyczną decyzją, która będzie kształtowała oblicze Polski i Europy przez wiele lat. Jest to szansa na ostateczne przezwyciężenie podziału Europy i scalenie jej narodów. Polska leży w środku Europy – w sercu Europy – w sposób trwały i niepodważalny i dlatego ja radziłbym byście zagłosowali „tak” – przekonywał kanclerz Niemiec mieszkańców Łodzi.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę