aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Premier w Karnitach

19 maja 2003

Goszczący na Warmii i Mazurach premier Leszek Miller odwiedził w sobotę miejscowość Karnity nad jeziorem Jeziorak, gdzie na Pikniku Europejskim namawiał do głosowania na "tak" w czerwcowym referendum unijnym.

Premier spotkał się także z dziennikarzami zachodnich stacji telewizyjnych i przeprowadził próbne głosowanie unijne wśród uczestników pikniku.

Do miejscowości Karnity premier przyjechał z Buczyńca, gdzie na Kanale Ostródzko-Elbląskim odbył rejs statkiem. Podczas spotkania pod Pałacem w Karnitach towarzyszyli mu m.in. sekretarz stanu w Kancelarii Premiera Tadeusz Iwiński, a także szefowa Gabinetu Politycznego Premiera Aleksandra Jakubowska.

Premier przekonywał mieszkańców Karnit, żeby powiedzieć "tak" Polsce i "tak" Europie w czerwcowym referendum. Jeżeli zostaniemy na uboczu Europy i postępu technologicznego, to tu na Warmii i Mazurach, gdzie problemem jest wysokie bezrobocie, będzie ono jeszcze większe. Jeśli większość Polaków zagłosuje na "nie", w przyszłości zobaczymy, jak wszystko nam ucieka, na przykład inwestorzy – ostrzegł.

Według premiera, Polsce potrzebna jest odpowiedzialna decyzja. Proszę myśleć o najmłodszych. To jest głosowanie dla tych, którzy nie są jeszcze pełnoletni i nie mogą pójść głosować. Jeśli zagłosujemy na "nie", młodzi ludzie będą mieli pretensje, że zamknięto im drzwi i kto na to pozwolił – powiedział.

Dodał, że Polacy są dumnym narodem, olbrzymim państwem o ogromnym potencjale ludzkim i intelektualnym. – W rodzinie europejskiej rozwiązywanie naszych problemów będzie łatwiejsze. Jeszcze są trzy tygodnie, podczas których możecie wyrobić sobie pogląd. Zagłosujmy "tak" dla dobrej polskiej przyszłości. Niech Polska znaczy dobro, honor, dobrą przyszłość –  podkreślił.

Przemawiający ze sceny Miller zaprosił na nią licealistkę Martę z pobliskiej Łukty, przebraną za czarownicę. Zapytał, czy może ona zaczarować wszystkich zebranych, by głosowali na "tak".  Tak jak robią to twoje koleżanki na Łysej Górze –  zażartował. Marta odpowiedziała, że zagłosuje na "tak", na co premier z radością zauważył: Proszę bardzo, czarownice głosują na "tak".

Następnie Miller spotkał się w pałacu z dziennikarzami zachodnich stacji telewizyjnych. Byli wśród nich przedstawiciele mediów z Hiszpanii, Irlandii, Niemiec, a także pretendujących do Unii Europejskiej Czech. Dziennikarze nie zadali premierowi żadnego pytania, licząc na indywidualne wywiady po spotkaniu. W trakcie konferencji jednak o kilka szczegółów pytali polscy dziennikarze, m.in. o składkę, którą Polska wpłaci do unijnej kasy po wstąpieniu do UE.

Nie będziemy płatnikiem netto, a jeśli zaczniemy być płatnikiem netto, to będzie oznaczało, że dorównaliśmy poziomem Francji czy Niemcom. W pierwszym roku integracji wpłacimy do unijnej kasy 2 mld 400 mln euro, nadwyżka wyniesie w tym okresie 1,5 mld euro, a w sumie przez pierwsze trzy lata dostaniemy z Unii razem o 7 mld euro więcej niż wpłacimy –  powiedział premier.

Zwrócił też uwagę na położenie geograficzne Warmii i Mazur, znajdujących się w pobliżu granicy z rosyjskim Obwodem Kaliningradzkim. Przypomniał o wprowadzeniu tanich wiz wielokrotnego użytku na wjazd do Polski z Rosji, Białorusi, Ukrainy.

Zostaną wprowadzone od 1 lipca. To będą wizy łatwo dostępne. Chcemy, żeby nasza granica była przyjazna dla przepływu ludzi i interesów, ale także szczelna przed zagrożeniami –  wyjaśniał premier.

Na koniec pobytu przeprowadził próbne głosowanie referendalne przez podniesienie ręki. Uczestnicy Pikniku Europejskiego zgodnie byli za wejściem do Unii, na "nie" rękę podniosła tylko jedna osoba.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę