aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

Proste zakładanie firm w UE

24 listopada 2004

Swoboda działalności gospodarczej w UE ułatwia zakładanie firm, jednak zainteresowani przedsiębiorcy powinni dobrze zapoznać się z prawem danego kraju - zwracają uwagę uczestnicy wtorkowej konferencji przedsiębiorców w Krajowej Izbie Gospodarczej, poświęconej zakładaniu firm w UE.

Rozpoczęcie działalności gospodarczej oraz zakładanie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością to najtańsze i najprostsze formy otwierania firm w UE. Jednak prawo, koszty rozpoczęcia działalności oraz procedury rejestracyjne znacznie się różnią pomiędzy poszczególnymi krajami.

Na przykład w Szwecji można rejestrować własną spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, można też kupić istniejącą (podobnie jak w Wielkiej Brytanii), która nie prowadzi działalności i następnie dostosować taką firmę do własnych potrzeb - poinformowała główna specjalistka w firmie Nilsson Consulting Eva Nilsson. Holandia pracuje nad tym, by rynek udostępnić dla inwestorów zagranicznych. (...) Przepisy prawa spółek są bardzo przejrzyste, kształtowały się od 16 wieku, więc jest to państwo bardzo dojrzałe –  powiedział dziennikarzom mecenas Marcin Lewandowski z holenderskiej kancelarii Lewandowski Consulting. Z danych zebranych w książce Krzysztofa Wacha z Akademii Ekonomicznej w Krakowie "Jak założyć firmę w Unii Europejskiej" wynika, że koszty rejestracji najtańszych w założeniu firm - czyli działalności gospodarczej - kształtują się na poziomie kilkudziesięciu euro, a formalności trwają z reguły nie dłużej niż 2-3 tygodnie.

Jest to więc najprostsza forma rozpoczęcia działalności gospodarczej nawet w krajach, które jeszcze nie otworzyły dla Polaków swoich rynków pracy. Jednak trzeba zwracać uwagę na dodatkowe koszty czy formalności. Na przykład w Belgii przedsiębiorca musi sprawdzić, czy planowana działalność nie jest na liście zawodów reglamentowanych, bo jeśli tak - niezbędne jest wydanie zaświadczenia o równoważności dyplomu.

Musi też udokumentować umiejętność prowadzenia firmy - np. dyplomami z kursów zawodowych. W Austrii, podobnie jak w Czechach, trzeba wykazać się niekaralnością. Inna prosta forma uruchomienia firmy to spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Koszty kształtują się różnie, wliczając w to minimalny wymagany kapitał. Na przykład w Hiszpanii założenie najmniejszej spółki z o.o. będzie kosztować ok. 1 tys. euro i potrwa ok. 2 miesięcy, w Finlandii - również ok. 1 tys. euro, ale może potrwać tylko 8-15 dni. Z kolei w Austrii koszty wyniosą ok. 5 tys. euro, a procedury mogą potrwać do pół roku. Specjaliści zalecają więc korzystanie z pomocy miejscowych prawników i dobre zapoznanie z prawnymi, ale też i z kulturowymi uwarunkowaniami wybieranego rynku.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę