aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Rada UE przyjęła rozporządzenie o przewozie zwierząt

23 listopada 2004

Do 2009 roku pojazdy transportujące zwierzęta będą musiały być wyposażone w systemy kontroli satelitarnej, aby można było zlokalizować każdy taki transport; ponadto mają się poprawić warunki przewozu zwierząt - przewiduje przyjęte w poniedziałek przez unijnych ministrów rolnictwa rozporządzenie Unii Europejskiej dotyczące ochrony zwierząt podczas transportu.

Polski minister rolnictwa Wojciech Olejniczak powiedział dziennikarzom, że Polska początkowo sprzeciwiała się wprowadzeniu obostrzeń, ale zmieniła stanowisko przede wszystkim ze względu na konieczność humanitarnego traktowania zwierząt i stymulowania przetwórstwa na terenie Polski.

Nie udało się jednak Polsce przeforsować podwyższenia minimalnego wieku, od którego mogą być transportowane cielęta. Polska postulowała, by było to 14 dni, Rada zgodziła się na propozycję Komisji Europejskiej, by można było przewozić cielęta już 10-dniowe.

"Chodzi o to, żeby ten cielaczek był dłużej przy mamie" - wyjaśnił Olejniczak. Zaznaczył, że w tym zakresie Polskę popierały w zasadzie jedynie Niemcy, więc takiego rozwiązania nie przyjęto.

Podczas dyskusji nad rozporządzeniem pojawiły się różnice zdań co do redukcji maksymalnego czasu transportu zwierząt. Wspólnego stanowiska nie udało się uzgodnić. Nadal więc bardzo młode zwierzęta będzie można przewozić przez 18 godzin, przy czym w połowie trzeba zrobić godzinną przerwę. Świnie (przy nieprzerwanym dostępie do wody) i konie (obowiązek pojenia co 8 godzin) mogą być transportowane przez 24 godziny, pozostałe zwierzęta zaś mogą podróżować w systemie 14 godzin podróży, godzina odpoczynku, 14 godzin podróży.

Holenderski minister rolnictwa Cees Veerman, który przewodniczył obradom, powiedział, że mimo wszystko rozporządzenie poprawi warunki, w jakich przewożone są zwierzęta.

Obecnie zakazane jest transportowanie młodych zwierząt, których pępek jeszcze się nie zagoił. Kiedy rozporządzenie zacznie obowiązywać, nie wolno będzie przewozić młodych zwierząt na odległość powyżej 100 km, przy tym prosiąt młodszych niż trzy tygodnie, jagniąt poniżej tygodnia, cieląt poniżej 10 dni i źrebaków poniżej 4 miesięcy. Zakazane będzie także transportowanie samic tydzień po porodzie i przed porodem.

Pojazdy, którymi będą przewożone zwierzęta, będą musiały być wyposażone m.in. w mechaniczną wentylację, system monitorowania temperatury oraz zbiorniki wody. Za każdy transport ma odpowiadać konkretna osoba, przy czym zarówno kierowcy, jak i inne osoby zajmujące się transportem zwierząt będą musiały uzyskać specjalne certyfikaty.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę