A_john_dere _023
a_bio-expo_ptak_750

Raport o przygotowaniu AMiMR do programu IACS

20 stycznia 2003

Raport firmy audytorskiej Deloitte&Touche krytycznie ocenił przygotowanie Agencji Modernizacji i Restrukturyzacji Rolnictwa do prowadzenie programu IACS – poinformował w piątek na konferencji prasowej prezes ARiMR – Aleksander Bentkowski. 

Zarzuty dotyczyły m.in. metodologii realizacji projektu, złego przygotowania dokumentów, braku wyodrębnionego budżetu. Prezes Bentkowski zaznacza jednak, że ARiMR nie zgadza się z większością z nich. Audytor zalecił wynajęcie firmy zewnętrznej do zarządzania projektem. Być może taka firma znałaby się na technice zarządzania projektem, natomiast nie wiedziałaby, co to jest IACS – powiedział.

Prezes wyjaśnił, że agencja sama upora się z przygotowaniem projektu zintegrowanego systemu identyfikacji i rejestracji zwierząt IACS, który ma być gotowy do końca I półrocza tego roku. Opracowanie programów informatycznych zlecone zostało firmie Hewlett-Packard. 

Bentkowski podkreślił, iż nie wątpi w kompetencje kadry Agencji, pracującej w 315 biurach powiatowych. Jak zaznaczył, każdy z pracowników musi "zaliczyć" test na temat wspólnej polityki rolnej. Nie zaliczenie kilku testów może spowodować nie przedłużenie umowy o pracę.

Prezes poinformował, że źle przebiega akcja pozyskiwania wniosków od rolników indywidualnych o dofinansowanie w ramach programu SAPARD.

Słaba jest kondycja gospodarstw rolnych i rolnicy wykazują niechęć do inwestowania, gdyż opłacalność produkcji jest fatalna. Mam nadzieję, że teraz gdy można składać wnioski o zakup ciągników, będzie ich więcej – powiedział prezes. 

Od grudnia 2002 roku ARiMR prowadzi kolczykowanie bydła w celu identyfikacji zwierząt, by m.in. móc śledzić rozwoju chorób. Do dziś zostało zakolczykowane 65% wszystkich krów.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę