aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Referendum unijne zacznie się w piątek 13 czerwca

22 kwietnia 2003

Czeski prezydent Vaclav Klaus potwierdził, że chce wyznaczyć termin referendum, w którym Czesi zadecydują o członkostwie swego kraju w Unii Europejskiej, na 13 i 14 czerwca, czyli na piątek i sobotę.

Taki termin za najkorzystniejszy uznała wcześniej Izba Poselska parlamentu. Zgodnie z procedurą konstytucyjną termin plebiscytu prezydent będzie mógł ogłosić najwcześniej 24 kwietnia a najpóźniej - 30 dni po podpisaniu Traktatu Akcesyjnego, do czego doszło w środę 16 kwietnia w Atenach. Samo głosowanie musi się odbyć w terminie od 30 do 60 dni od rozpisania referendum.

Czesi odpowiadać będą na jedno pytanie: czy zgadzają się z tym, aby Czechy na podstawie Traktatu Akcesyjnego stały się państwem członkowskim Unii Europejskiej. Będą mogli odpowiedzieć "tak" lub "nie".

Lokale do głosowania będą czynne od godziny 14.00 do 22.00 w piątek i od 8.00 do 14.00 w sobotę. Głosować będą mogli obywatele Czech, którzy ukończyli 18 lat. Czesi mieszkający za granicą w referendum będą mogli uczestniczyć tylko na terenie kraju.

Wejście Czech do Unii Europejskiej zostanie potwierdzone, jeśli krok ten poprze ponad 50 proc. osób uczestniczących w referendum. W żaden sposób na ważność plebiscytu nie wpłynie frekwencja, bo ustawa o referendum akcesyjnym nie przewiduje żadnych pułapów.

Jeśli w referendum Czesi odrzucą członkostwo w UE, następne takie głosowanie będzie się mogło odbyć dopiero za dwa lata.

Jak wynika z ostatnich sondaży, spośród osób, które zadeklarowały, że chcą wziąć udział w referendum unijnym, 64 proc. opowiada się za członkostwem w Unii. Z licznych badań opinii publicznej wynika także, że liczba zdecydowanych przeciwników akcesji z miesiąca na miesiąc wyraźnie maleje.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę