BIGAZ_V-Forum_2023
CTR_2023

Renta strukturalna panaceum?

1 kwietnia 2005
Już ponad tysiąc podkarpackich rolników chce zaprzestać gospodarowania na ziemi i przejść na rentę strukturalną. A jest się o co starać, najniższa renta to nieco ponad 1,2 tys. zł. Przy większym areale może wynieść nawet 2,5 tys. zł. Według Podkarpackiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, w regionie Podkarpacia zainteresowanych rentami jest kilka tysięcy rolników.

Renta strukturalna to rodzaj świadczenia pomostowego, przyznawanego na 10 lat, do osiągnięcia wieku emerytalnego. O unijne renty strukturalne rolnicy dopytywali się na wiele tygodni przed wejściem w życie unijnego programu. Zainteresowanie rolników świadczy jednoznacznie, że wielu z nich chce przekazać ziemię i przejść na rentę.

"Warunkiem starania się o kredyt jest zaprzestanie produkcji rolnej i przekazanie gospodarstwa rolnego następcy, np. dziecku, lub na powiększenie innego gospodarstwa" – wyjaśnia Andrzej Skarbek, dyrektor Podkarpackiego Oddziału Regionalnego ARiMR. W tym ostatnim przypadku rolnik może ziemię sprzedać, przekazać nieodpłatnie lub wydzierżawić (ale nie osobie najbliżej spokrewnionej lub pozostającej z rolnikiem we wspólnym gospodarstwie domowym). Gospodarz może zostawić sobie 0.5 ha ziemi z zabudowaniami.

Wysokość renty strukturalnej wynosi od 210 do 440 procent najniższej emerytury. Ile dostanie konkretny rolnik, zależy od wielkości przekazywanego gospodarstwa i sposobu jego zbywania. Podstawa, czyli 210 proc. najniższej emerytury (ok. 580 zł) zwiększa się o 60 proc., jeśli warunki do uzyskania renty strukturalnej spełniają oboje małżonkowie. Jeśli gospodarstwo ma ponad 3 ha, to podstawa wzrasta o 50 proc. Jeśli małżonkowie przekazują dziecku gospodarstwo 5 ha, to mogą liczyć na 2 tys. zł co miesiąc. Aby starać się o to świadczenie, rolnik musi wypełnić formularz wniosku o rentę i złożyć go wraz ze wszystkimi wymaganymi dokumentami, których jest niestety sporo, w najbliższym biurze powiatowym ARiMR. Agencja ma od tego momentu 40 dni na postanowienie o przyznaniu bądź nie renty.

"Od momentu decyzji pozytywnej rolnik ma pół roku na przedstawienie agencji aktu notarialnego zbycia ziemi. I dopiero w tym momencie zaczyna się mu wypłacanie renty strukturalnej" – uzupełnia dyrektor Andrzej Skarbek. "Do naszego oddziału wpłynęło już 1066 wniosków od podkarpackich rolników."

POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę