aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Renta za gospodarstwo

27 listopada 2003

Sposobem na rozdrobnione polskie rolnictwo może być renta strukturalna. Po wejściu do UE rolnicy będą mogli ją dostać w zamian za gospodarstwa.

Głównym atutem wspólnej polityki rolnej Unii Europejskiej jest stabilizacja koniunktury w rolnictwie. Polski rolnik będzie miał zagwarantowane ceny najważniejszych artykułów kilka lat naprzód. W celu uniknięcia ewentualnych problemów w sektorze rolnym w momencie wejścia do UE Polska wprowadzi klauzulę ochronną na produkty rolne. W praktyce będzie to oznaczało wprowadzenie kontyngentów, m.in. na te towary z krajów Unii, które będą zagrażały produkcji rolnej w Polsce.

Ale Unia też zmienia swoją politykę rolną. - Z wielu rozwiązań dotyczących rolnictwa rezygnuje. Niektóre się nie sprawdziły, czas innych już minął. Dlatego wiele działań, które rolnictwo podjęło w okresie przygotowawczym do akcesji, jest już nieaktualnych - twierdzi Zofia Krzyżanowska, wiceminister rolnictwa. Podkreśla, że nasze instytucje odpowiedzialne za unijne środki dla polskich rolników muszą zrobić wszystko, aby w każdym roku trafiło tyle pieniędzy, ile zaplanowano.

Wiceminister zwróciła uwagę na jeden z atutów polityki rolnej - system rent strukturalnych. - Ma zachęcić rolników do zaprzestania działalności w okresie przedemerytalnym. Dotyczy to szczególnie mniejszych gospodarstw rolnych, które nie przynoszą zbyt wielkich dochodów. Przyczyni się to do poprawy struktury obszarowej gospodarstw - uważa Krzyżanowska. Dodaje, że renta zapewni wystarczające źródło utrzymania, może nawet wyższe niż dochody z małego gospodarstwa. Aby otrzymać takie świadczenie, trzeba skończyć 55 lat i wcześniej pracować na roli przez co najmniej 10 lat.

Polskie rolnictwo w przeddzień członkostwa Polski w Unii Europejskiej było tematem kolejnego seminarium pod patronatem wojewody mazowieckiego, które odbyło się w Centrum Foksal.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę