aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Rolnictwo ostatnim bastionem polskości w gospodarce

16 sierpnia 2002

Zdaniem wicepremiera Jarosława Kalinowskiego rolnictwo jest ostatnim bastionem polskości w gospodarce. Kalinowski deklaruje, że ludowcy zrobią wszystko, żeby zgodnie z wolą praojców zachować ziemię i wolność, ugruntować sprawiedliwość.

W czwartek w Sanktuarium Królowej Bolesnej Polski Matki Ziemi Świętokrzyskiej w Kałkowie-Godowie koło Starachowic Kalinowski powiedział: – Polska ziemia pozostanie w polskich rękach; jesteśmy w rządzie i koalicji po to, żeby dopilnować, by nasi rolnicy byli traktowani tak samo jak rolnicy Unii Europejskiej i by po naszym wejściu do niej mieli jednakowe szanse konkurencji na rynku. 

- Współczesne pokolenie ma do wykonania pokojowy czyn XXI wieku; musimy umocnić nasz kraj, unowocześnić rolnictwo i zapewnić Ojczyźnie należne miejsce w jednoczącej się Europie - mówił Kalinowski do mieszkańców wsi przybyłych do Sanktuarium Maryjnego w Kałkowie z okazji potrójnego święta: Matki Boskiej Zielnej, Czynu Chłopskiego i Wojska Polskiego. Doroczne święto Czynu Chłopskiego jest obchodzone dla upamiętnienia zasług mieszkańców polskiej wsi w obronie niepodległości Ojczyzny w 1920 r.

Do Unii nie idzie ten, ani inny rząd, nie idą też partie polityczne. Ma to się stać udziałem całego narodu; to właśnie naród musi wyrazić swą wolę w powszechnym referendum - zaznaczył Kalinowski.

Minister rolnictwa przyznał: – Kolejki przed elewatorami świadczą o naszych problemach. To nie jest wynik czyichś zaniedbań, czy złej woli. Zagwarantowaliśmy dopłaty do 5,4 mln ton zbóż (o 1,4 mln ton więcej niż przed rokiem), ale to za mało, bo wadliwy jest cały system interwencji państwa. Ten chory system trzeba zmienić. Chcemy już w przyszłym roku, jak UE, zapewnić dopłaty do produkcji każdego hektara zboża.

Minister dodał, że rząd skutecznie interweniował na rynku mleka i mięsa wieprzowego, a niebawem, dla poprawy kondycji sektora rolnego i całej gospodarki, będzie wdrażany program biopaliw, zalesiania i rent strukturalnych.

Według opinii Kalinowskiego, w ciągu ostatnich 12 lat, w okresie transformacji ustrojowej, popełniono zbyt dużo błędów. – Za wiele z nich płacimy dziś zrujnowaną gospodarką i wysokim bezrobociem - przekonywał.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę