Rolnicy wyłudzają dotacje na potęgę

5 stycznia 2006

Rolnicy wyłudzili w ramach dopłat UE 3,2 mld zł - podliczyli urzędnicy ARiMR. To jednak wierzchołek góry lodowej. Zbadano dopiero niewielką część wszystkich wniosków - pisze "Życie Warszawy".

Niewykluczone, że wysokość ubiegłorocznych wyłudzeń może być nawet trzykrotnie wyższa niż ta podana przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Przyznają to sami przedstawiciele agencji. Do kontroli wybrano zaledwie 6,4 proc. wszystkich złożonych wniosków o dopłaty z unijnej kasy, a i tego nie udało się przeanalizować do końca. Sprawdzono jedynie 60 proc. wniosków z tej puli. I już przy tak niewielkiej skali kontroli wykryto wyłudzenie ponad trzech miliardów zł.

Część oszustw udało się namierzyć zanim jeszcze pieniądze zostały wypłacone. Agencja skierowała w ub. roku do organów ścigania 113 spraw. Każda to udowodniony przypadek nieprawidłowości.

Poziom wyłudzeń w Polsce znacząco rośnie. W ub. roku ARiMR wykryła jedynie 37 spraw na kwotę 936,8 mln. zł.

Najczęściej stwierdzane nieprawidłowości to: podawanie zawyżonej powierzchni posiadanej ziemi rolnej, deklarowanie innej uprawy niż prowadzona w rzeczywistości, lub deklarowanie gruntów niekwalifikujących się do płatności ­ odłogów, pól golfowych, terenów lotnisk należących do aeroklubów, działek rekreacyjnych oraz stawów - wymienia gazeta.

Inspektorzy oddziałów terenowych ARiMR stwierdzali też przypadki, w których rolnicy deklarowali na tym samym polu dwa różne rodzaje upraw i składali dwa wnioski w ramach różnych programów pomocy UE. Często okazywało się też, że kilku rolników zgłaszało te same działki. Inspektorzy ARiMR przyznają, że części przypadków nie udałoby się im namierzyć bez sąsiedzkich donosów - pisze "Życie Warszawy".


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę